Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlık

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?Böbrek Taşı Neden Oluşur?Böbrek Taşı Çeşitleri Nelerdir?


Böbrek taşı nedir?

Omurganın her iki tarafındaki böbrek şeklindeki böbrekler, atık ürünleri kandan uzaklaştırmaktan sorumludur. Daha sonra temizlenen kan vücuda geri gönderilirken, atık ürünler idrarla atılır.

Kan saflaştırma sırasında sert mineral ve tuz tortuları böbrek taşı oluşturur. Renal litiazis veya nefrolitiazis adı verilen böbrek taşları, bir böbrekte veya her iki böbrekte de ortaya çıkabilir.

Böbrek taşlarının belirtileri nelerdir?

Böbrek taşları genellikle üreterler, yani idrar yollarına girdiklerinde üretirler. Böbrek taşları alçaltılırken, üreterde yaptıkları tıkanıklık nedeniyle şiddetli ağrıya neden olurlar. Bununla birlikte, bazı küçük böbrek taşları herhangi bir belirtiye neden olmadan idrarla atılabilir.

 

Şiddetli ağrı böbrek taşlarının önde gelen nedenidir. Ağrı böbrek bölgesinde, sırtta, kaburgaların altında, alt karın ve kasıkta görülebilir. İdrar yaparken ağrı ve sık idrara çıkma hissedilebilir. Ağrı dalgalarda hissedilir ve yoğunluğu değişir.

İdrar renginde ve kokusunda değişiklikler olabilir.

Bulantı ve kusma görülebilir.

Sürekli idrara çıkma hissi veya normalden daha fazla idrara çıkma olabilir. İdrar sayısında bir artış olmasına rağmen, idrar miktarında bir azalma görülebilir.

İdrar yaparken yanma hissi.

Böbrek taşı enfeksiyona neden olursa, idrar rengi bulanıklaşır ve koyulaşır. Ateş ve titreme-titreme görülebilir.

Böbrek taşları idrar yolunu tıkayabilir ve idrarın vücuttan çıkarılmasında sorunlara neden olabilir. İdrar yolunu tıkayan böbrek taşları olan kişilerde, sonraki dönemde böbrek fonksiyonu kaybedilir ve eğer iki taraflı ise, böbrek yetmezliği gelişebilir.

Böbrek taşı neden oluşur?

Böbrek taşı oluşumunda birçok faktör rol oynayabilir. Böbrek taşı oluşumunda birkaç faktörü birleştirmek riski artırabilir.

 

Yetersiz sıvı alımı: Vücuttaki su eksikliği böbrek taşlarında önemli bir faktördür. Gün boyunca yeterince su içmemek, idrardaki taş öncüllerinin yoğunluğunu arttırır ve idrarı asidik hale getirebilir. Bu durumda, böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve çok terleyen kişiler de risk altındadır.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlardan daha fazla böbrek taşı oluştuğu bilinmektedir.

Genetik: Ailede böbrek taşı öyküsü olması, yani genetik un böbrek taşlarına yol açabilir.

Daha önce böbrek taşı oluşturan kişilerin tekrar böbrek taşı oluşturma olasılığı daha yüksektir. Özellikle 25 yaşından önce böbrek taşı oluşturan kişilerde tekrarlayan böbrek taşları görülebilir.

Beslenme böbrek taşı oluşumunda da etkili olabilir. Protein, sodyum veya şekeri yüksek bir diyet, zemini böbrek taşları için hazırlayabilir. Yüksek protein ve düşük lif oranı ile beslenmekten kaçınmak gerekir. Özellikle, çok fazla tuzlu yiyecek tüketmek böbreklerden alınan kalsiyum miktarını artırır ve böbrek taşı riskini önemli ölçüde artırır.

Sindirim sistemi ameliyatı geçirmiş kişilerde risk oranı artabilir.

Aşırı kilolu ve obez kişilerde böbrek taşları oluşabilir.

Polikistik böbrek veya başka bir kistik böbrek hastalığı olan kişilerde daha yüksek oranda böbrek taşı oluşumu görülür.

Tek böbrek olmak böbrek taşı riskini artırabilir.

İdrarda artmış sistin, oksalat, ürik asit veya kalsiyum seviyelerine neden olan hastalıklar böbrek taşı riskini artırır.

Sıvı birikimini azaltmak için kullanılan ilaçlar, kalsiyum bazlı antasitler, bazı antibiyotikler ve ilaçlar böbrek taşlarına yatkın olabilir.

Sık idrar yolu enfeksiyonları, Crohn hastalığı, renal tübüler asidoz, hiperparatiroidizm, medüller sünger böbrek ve Dent hastalığı gibi hastalıklar böbrek taşı riskini artırır.

D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin uzun süre kullanılması böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilir.

Böbrek taşı türleri nelerdir?

Böbrek taşı tiplerini bilmek tedavi için önemlidir. Tedavi böbrek taşı tipine göre yönlendirilebilirken, nüksü önlemek için önlemler belirlenebilir. Böbrek taşı tipleri aşağıdaki gibidir.

Kalsiyum taşları:

 •  En yaygın böbrek taşı türüdür. Böbrek taşlarının çoğu, genellikle kalsiyum oksalat formunda kalsiyum taşlarıdır. Kalsiyum taşlarının görünümü genellikle büyük ve pürüzsüz veya dikenli ve iri olur. Fındık, çikolata, meyve ve sebzelerde bulunan oksalat da karaciğer tarafından üretilir.
 • Besleme tipi
 • Yüksek dozda D vitamini takviyesi
 • Bağırsak bypass ameliyatı
 • Metabolik bozukluklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Sarkoidoz, idrardaki kalsiyum veya oksalat konsantrasyonunu artırabilir.

Struvit taşları:

 • Bu böbrek taşları genellikle idrar yolu enfeksiyonlarından sonra oluşur. Struvit taşları herhangi bir semptom olmadan çok hızlı büyüyebilir. Magnezyum, amonyum ve fosfattan oluşan struvit taşları kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.
 • Ürik asit taşları: Ürik asit taşları genellikle idrar asidik formda normalden fazla olduğunda oluşur.
 • Yeterince su içmemek
 • Yüksek proteinli beslenme
 • Gut hastalarında
 • Vücuttaki normal asit seviyesinden daha yüksek seviyelere neden olan kalıtsal hastalıklar
 • Kemoterapi gibi durumlarda ürik asit taşları oluşabilir.
 • Ürik asit kendi başına taşların yanı sıra kalsiyum içeren taşlar da oluşturabilir.

Sistin taşları:

Sistin taşları nispeten nadirdir ve sıklıkla tekrarlayan böbrek taşlarıdır. Böbreklerin sistin adı verilen çok fazla amino asit salgılamasına neden olan kalıtsal bir bozukluktan kaynaklanır. Erken yaşta ortaya çıkmaya başlar ve sık sık tekrarladığı için böbreklerin başarısız olmasına neden olabilir.

Böbrek taşı için hangi doktora gitmeliyim?

Böbrek taşı için Üroloji doktoruna gitmelisin. Ürolog tarafından yapılacak muayene ve muayenelerden sonra böbrek taşına ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Böbrek taşlarının tedavisinde de cerrahi yöntemler olduğu düşünüldüğünde, deneyimli bir üroloji doktoru ve böbrek taşı operasyonlarında yeterli altyapıya sahip bir hastane seçmek önemlidir.

Böbrek taşı teşhisi

Böbrek taşı tanısında üroloğun ayrıntılı muayenesi önemlidir. Böbrek taşı belirtileri çoğu durumda ürolog için yeterli olabilir. Bununla birlikte, böbrek taşlarının teşhisini açıklığa kavuşturmak için bir dizi inceleme yapılabilir.

Kan testi:

Böbreklerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir kan testi yapılabilir. Özellikle, kandaki ürik asit ve kalsiyum gibi böbrek taşlarının oluşumunda etkili olabilecek maddelerin oranları incelenir.

İdrar testi:

Kanın varlığı ve idrarda enfeksiyon belirlenebilir. İdrar testleri, böbrek taşlarına eşlik edebilecek hastalıkları teşhis etmek ve tanıyı netleştirmek için önemli ayrıntılar sağlayabilir. Ayrıca, 1 günlük idrar toplama testleri de uygulanabilir. İdrar toplama testi ile idrarda taş oluşumuna neden olabilecek veya önleyebilecek maddeler belirlenebilir.

Görüntüleme yöntemleri:

Görüntüleme yöntemleri ile böbrek taşları teşhis edilebilir. Görüntüleme yöntemleriyle böbrek taşlarının teşhisi için farklı yöntemler kullanılabilir.

Bilgisayarlı Tomografi:

Böbrek veya idrar yollarındaki taşların küçük taşlar dahil yeri ve büyüklüğü belirlenebilir. Bilgisayarlı tomografi ayrıca böbrekler ve çevresindeki organlarda farklı bir durum olup olmadığını belirleyebilir.

Ultrason:

Böbrek taşları hakkında bilgi, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak ultrason yöntemi ile elde edilebilir. Hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edilebilir. İdrar yolundaki çok küçük taşlar ve taşlar bazen ultrason yöntemiyle göz ardı edilebilir. Bununla birlikte, radyasyon maruziyetini önlemek için hamile kadınlarda ultrasonografi tercih edilir.

İntravenöz ürogram (IVU) veya intravenöz piyelogram (IVP):

Kontrast maddenin intravenöz uygulanmasından sonra böbreklerin filtrelenmesinin x-ışını kontrolüne dayanır. Ancak son yıllarda tercih edilen bir yöntem değildir.

Böbrek taşı analizi:

Üroloji doktoruna daha önce atılan bir idrar alınarak taşın iç yapısının hangi maddelerden oluştuğu test edilebilir. İdrar gazlı bez, çorap veya süzgeç idrarla toplanabilir. Laboratuardaki taşın tedavisi ve tekrar taş oluşumunu önleyecek tedavi hakkında doktora bir fikir verir.

Böbrek taşı tedavisi

Böbrek taşı tedavisi bölgeye, taşın büyüklüğüne ve tipine göre değişebilir. Böbrek taşlarının çoğu özellikle 4 mm'dir. Daha küçük olanlar idrarla kendi başlarına atılabilir. Bununla birlikte, küçük böbrek taşları da şiddetli ağrıya neden olabilir.

Evde tedavi küçük böbrek taşlarında uygulanabilir.

Su Arıtımı

Gün boyunca yeterli su tüketimi böbrek taşlarının oluşumunda etkili bir rol oynar, aynı zamanda oluşan taşı düşürmede de etkili olabilir. Günde 2-3 litre su içmek üriner sistemin yıkanmasına yardımcı olabilir. Sarı veya koyu renkli idrar rengine sahip hastaların, temiz bir idrar rengine ulaşıncaya kadar yeterli su içmeleri önemlidir. Daha önce sistin böbrek taşı olan hastaların daha fazla su tüketmesi gerekir. İdrar kaçırma, idrar sıklığı veya böbrek yetmezliği gibi farklı rahatsızlıkları olan hastalar su tüketimi konusunda bir doktora danışmalıdır.

 

İlaç Tedavisi

İdrar yolu taşlarını daha kolay düşürmek için kasları gevşeten farklı ilaçlar kullanılabilir. Kasların gevşemesi ile böbrek taşı daha hızlı ve daha ağrısız bırakılabilir. Böbrek taşı düşürülürken yaşanan böbrek taşı ağrısı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bazı hastalarda bulantı ve kusma gibi etkilere karşı ilaç kullanmak da yararlı olabilir.

İdrar yolundan geçemeyecek kadar büyük taşlar için farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

 

Ses dalgaları (SWL) ile böbrek taşı kırma

Böbrek taşının bölgesine ve büyüklüğüne bağlı olarak şok dalgası terapisi taş kırma yöntemi kullanılabilir. Güçlü titreşimler oluşturan ses dalgaları, böbrek taşını vücudun dışından ayırmak için kullanılır. Kırık böbrek taşları idrarla atılır.

İşlem, böbrek taşının büyüklüğüne, bulunduğu bölgeye ve kullanılan cihaza bağlı olarak 30-45 dakika sürebilir. Ses dalgaları ve böbrek taşı kırılması çok şiddetli olmasa da ağrıya neden olabilir ve sedasyon veya hafif anestezi altında yapılır. Hasta aynı gün eve gönderilir. Cerrahi olmayan taş kırma yöntemi ve böbrek taşı kırma yöntemi olarak bilinen ses dalgaları genellikle 2 cm'den küçük böbrek taşlarında başarı sağlar.

Üreteroskopi (Retrograd İntrarenal Cerrahi-RIRC)

Böbrekteki taşlar kıvrılabilir ve ince aletler kullanarak lazer yardımıyla taş kırma yöntemidir. İdrar yolu doğrudan cihazın ucuna girilir, üretra, mesane ve üreter böbrekten geçirilir. Taşın büyüklüğüne ve bulunduğu alana bağlı olarak, taş bir bütün olarak çıkarılabilir. Çıkarılmayacak kadar büyük taşlar, bulundukları yerde bir holmiyum lazer kullanılarak küçük parçalara ayrılır ve idrarla atılır.

 

Retrograd intrarenal cerrahi yöntemle böbrek taşının kırılması veya çıkarılması sırasında herhangi bir kitle veya şüpheli oluşumla karşılaşılırsa, aynı seansta biyopsi yapılabilir veya endoskopik temizlik yapılabilir.

İntrarenal lazer taş kırılması genel anestezi altında yapılır. Kırık taş parçalarının mesaneye akmasını sağlamak için böbrekten mesaneye uzanan bir tel (DJ stenti) kullanılabilir.

Üreteroskopi ve Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) sonrası hastanede kalış süresi ve komplikasyon oranı düşüktür. Bununla birlikte, işlem süresinin uzunluğu ve ikinci bir işlem olasılığı dezavantajlar arasında sıralanabilir. Mukozal yaralanmalar, idrarda kan, işlemden sonra ateş gibi komplikasyonlar görülebilir ve genellikle tıbbi müdahale gerekmez ve bazen tıbbi tedavi gerekir.

 

Prosedürün herhangi bir cerrahi kesi olmadan idrar kanalından girilmesi en büyük avantajlardan biridir. Bu şekilde hastalar daha kısa sürede evlerine ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Üreteroskopi (Retrograd İntrarenal Cerrahi-RIRC) Prosedürü;

 • Böbrek taşı 2 cm'den küçük olanlar
 • 2 cm'den büyük böbrek taşı olmasına rağmen ameliyat için uygun olmayan hastalar
 • Böbrek taşlarının yanında üreter taşları olan uygun hastalar
 • Kanama bozukluğu olan veya pıhtılaşmayı önleyen ilaçları olanlar
 • İleri obez
 • Bozulmuş iskelet sistemi olan hastalar
 • Böbrek anomalisi olan hastalarda daha fazla tercih edilir.

Perkütan Nefrolitotomi (PNL)

Kapalı bir yöntem olan perkütan Nefrolitotomi, 2 cm'den büyük kompleks böbrek taşlarının tedavisinde kullanılır.

Bu konuda eğitim almış deneyimli üroloji doktorları zorluklarından dolayı tercih edilmelidir.

 • PNL ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Hasta ameliyat masasına yüzü aşağıya bakacak şekilde yerleştirilir.
 • Arka bölgede açılan küçük bir insizyonla böbreğe bir tüp sokulur. Tüpün bir ucu derinin dışında kalır
 • Ürolog, nefroskop adı verilen optik bir kamerayı ve taşın kırılmasını veya çıkarılmasını sağlayacak araçları geçirerek taşa ulaşır.
 • Çıkarılacak kadar büyük taşlar yerleştirilen tüpten çıkarılır.
 • Çıkarılamayan böbrek taşları, ses dalgaları, holmiyum lazer veya pnömatik enerji ile kırılarak küçük parçalara ayrılır. Küçük parçalar taş emme makinesiyle vakumlanabilir veya kırıntı olarak çıkarılabilir.
 • Böbrek taşının tamamen temizlenip temizlenmediğini belirlemek için işlem sırasında görüntüleme yöntemleri ile teyit edilir.
 • Böbreğe yerleştirilen drenaj tüpü genellikle işlemden sonra 1-2 gün bekletilir.
 • İşlemden sonra hasta 2-3 gün hastanede kalır. Böbrek içine yerleştirilen drenaj tüpü hastaneden taburcu edilmeden önce çıkarılır.
 • Perkütan nefrolitotomi sonrası sırtta ağrı oluşabilir. Ağrı, basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.
 • Perkütan nefrolitotomi cerrahisinde enfeksiyon, kanama ve diğer komplikasyonlar risk taşıyabilir.
 • Taburcu olduktan sonraki ilk 1 hafta içinde idrarda kan görülebilir.
 • Ateş, titreme veya idrardaki kanın uzun süre geçmemesi durumunda üroloji doktoruna danışılmalıdır.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı:

Gelişen teknoloji nedeniyle, böbrek taşlarının açık cerrahisi günümüzde çok nadirdir. Çok büyük taş veya anormal anatomisi olan hastalara uygulanır. % 1'i aşmayan açık böbrek taşı ameliyatlarında üroloji doktoru, böbreklere ulaşmak ve böbrek taşlarına ulaşmak için arkada bir kesi açar.

Hiperparatiroidizm cerrahisi

Kandaki kalsiyum seviyesini normal sınırlar içinde tutan tek organ olan paratiroid bezlerinin normalden daha fazla çalışması böbrek taşlarına neden olabilir. Bu bezler çok fazla paratiroid hormonu (hiperparatiroidizm) ürettiğinde, kalsiyum seviyelerini arttırır ve kalsiyum taşlarının oluşumuna zemin hazırlarlar. Paratiroid bezleri için cerrahi, kalsiyum seviyelerini normale döndürmeye yardımcı olabilir ve böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilir.

Böbrek taşlarının oluşmasını önlemek için ne yapılmalı?

 

Böbrek taşlarının oluşum nedeni değişir. Beslenme türüne göre alınacak önlemler oluşan böbrek taşına göre farklılık gösterir.

Gün boyunca yeterli su tüketimi böbrek taşlarının önlenmesinde ilk sırada yer alır. Günlük idrar çıkışının üzerinde su tüketmek gerekir. Gerekirse, ürolog idrar çıkışının ölçülmesini isteyebilir. Sıcak ve kuru iklimlerde yaşayan ve sık sık egzersiz yapanların daha fazla su içmesi gerekir. Açık idrar rengi, yeterli su tüketildiğinin bir işareti olabilir.

Böbrek taşı tipine göre, üroloji doktoru ve diyetisyenle temasa geçerek uygun bir diyet düzenlenebilir. Beslenme şeması oluşturulurken dengeli beslenme kuralları unutulmamalıdır.

Günlük tuz tüketimini azaltmak böbrek taşı olasılığını azaltır ve ayrıca özellikle hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalık riskini azaltır.

Böbrek taşlarına bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılabilir.

Böbrek taşları nasıl beslenmelidir?

Böbrek taşı öyküsü olan hastaların böbrek taşı tipine bağlı olarak farklı diyetler oluşturmaları gerekebilir. Bir ürolog ve diyetisyen ile diyet türünü belirlemek için en iyi seçenektir.

Kalsiyum oksalat taşlı hastaların kalsiyumu tamamen kesmesi doğru bir yaklaşım değildir. Kalsiyum sağlıklı diş ve kemik yapısı için gerekli olduğundan, doktor tavsiyesi olmadan kısıtlanmamalıdır. Kalsiyum oksalat taşlı hastalar;

 • Fındık, badem, yer fıstığı, kaju fıstığı
 • ıspanak
 • Buğday Kepeği
 • Pancar kökü
 • Kuşkonmaz
 • Çikolata
 • çilek
 • Pırasa, maydanoz, kereviz
 • Soya ürünlerinden uzak durmalıdır.

Düşük oksalat içeriği olan tahıllar, sebzeler ve meyvelerden kalsiyum elde etmek daha sağlıklı bir seçenektir.

Artan tuz tüketimi böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Tuzdaki sodyum da birçok konserve ve paketlenmiş hazır gıdada bulunabilir.

Hayvansal proteinlerin sınırlı tüketimi önemlidir. Hayvansal proteinden protein gereksiniminin elde edilmesi bazı böbrek taşı türlerinin riskini artırabilir.

 • Kırmızı ve beyaz etli sakatat
 • Yumurta
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Süt ve peynir gibi hayvansal protein tüketimini sınırlamak önemlidir.

Bununla birlikte, yeterli protein alımı da önemlidir. Hayvansal proteinler yerine genellikle protein bakımından yüksek ve oksalat bakımından düşük kuru bezelye ve mercimek tercih edilmelidir. Aşırı hayvansal protein tüketimi ürik asit taşlarının oluşumunu tetikleyebilir.

Böbrekleri Koruyan Yiyecekler Nelerdir ?

 • Fesleğen
 • Kereviz
 • elma
 • Üzüm
 • Nar
 • Karpuz

B6 vitamini (piroksin) takviyeleri de taş oluşumunu önlemede etkilidir. Barbunya kaynar su, böbrek taşı problemlerini önlemek için etkili bitkisel tedavilerden biri olabilir.

Çocuklarımın böbrek taşı olacak mı?

Böbrek taşının bazı nedenleri kalıtsal olabilir. Böbrek taşı olan bir kişinin çocuklarında böbrek taşı olması daha olasıdır.

Böbrek taşları böbreklerime zarar verebilir mi?

Böbrek taşları, özellikle uzun süre tedavi edilmezse böbreklere zarar verebilir. Tekrarlayan böbrek taşları, ciddi enfeksiyonlara, obstrüktif özelliklere ve geç tedaviye neden olursa böbrek kaybına bile neden olabilir.

Böbrek taşlarında ameliyat ne zaman gereklidir?

Her böbrek taşı için ameliyat gerekli olmayabilir. Artan su tüketimi ve ilaç tedavisi gibi önlemlerle azalmayan böbrek ve idrar yolu taşlarında cerrahi ön plana çıkabilir.

 • Şiddetli ağrı ve enfeksiyona neden olan böbrek taşları
 • Kendi kendine düşemeyecek büyüklükte böbrek taşları
 • Kanamaya neden olan böbrek taşları
 • Böbrek hasarına yol açabilen böbrek taşları kullanılmalıdır.
 • Tam tıkanmış taşlar

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap