Bir Konuda Yazı Yazmanın Yöntemleri

  • 160
  • 1 Yorum
Bir Konuda Yazı Yazmanın Yöntemleri>

Herhangi bir konuda yazı yazmak için en iyi araştırma yöntemleri nelerdir? Büyük yazarlar veya yazmaya yeni başlayanlar için yöntemler aynıdır. İşte o yöntemlere en bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Unutmadan ekleyelim bu yöntemler sadece yazmak için değil, aynı zamanda herhangi bir konuda araştırma yaparken de geçerli metodlardır.

Son zamanlarda senaristler Andrew Lanham (Just Mercy, The Kid) ve Kevin Willmott (Da 5 Bloods, BlacKkKlansman) bazı tavsiyeler vermek için WGA YouTube kanalını geçtiler. Nasıl bilgi topladıklarını, araştırmalarını ve senaryolarını nasıl hazırladıklarını ve gerçek insanlar ve olaylar hakkında hikayeler yazmaya nasıl yaklaştıklarını paylaştılar.

Yazmayı ertelemenin en iyi yollarından biri araştırma yapmaktır. Her zaman ekleyebileceğiniz biraz daha detay, biraz daha özgünlük var. Peki, araştırma sürecinize başlamanın en iyi yollarından bazıları nelerdir?

1)Google

Bir araştırmaya girişmenin en kolay yolu hepimizin bildiği gibi google arama motorunu kullanmaktır. Bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Genelleştirilmiş bir konuyu araştırmaya çalışırken birçok kişinin attığı ilk adımdır. Dolayısıyla, bir haber odasında olmakla ilgili bir TV şovu yazmak isterseniz, yapacağınız ilk şey Google'ın nasıl çalıştığını görmek için "perde arkasındaki haber odaları" konusudur. Kameraların arkasında yaşamı detaylandıran videolar ve makaleler bulacaksınız. Sonra makalelere bakmanın ve mümkün olduğunca çok okuma yapmanın zamanı. Burada dikkat etmemiz gereken tek şey Google’ı doğru kullanmak ve kaynağı güvenilir olmayan siteleri kaynakça olarak almamaktır. 

2)Google Akademi

Aslında Google başlığıyla aynı kategoriye girse de Google Akademi, çok daha profesyonel bir arama yapmanıza olanak sağlıyor. Tıpkı Google gibi bir cümle veya anahtar kelimeler yazarak belirli bir konuyla ilgili birçok makaleyi bir araya getiriyor. Fikriniz hakkında çok fazla bilgi olmayabilir, ancak genel bir Google'dan sonra Google Akademiye gitmek çalışmanızı güçlendirici yazılara ulaşmanızı sağlayabilir.

3)Kütüphane

Kütüphane kartınız var mı? Herhangi bir yazar için en kullanışlı araçtır. Bu sadece istediğiniz konuda kitap taramakla ilgili değil, elli yıl öncesine kadar bilgi toplamanın en iyi yoluydu. Elbette bu yöntem size çok eski moda gibi gelebilir ama bir kaynağa birinci elden ulaşmak ve düzenli ve sessiz bir ortamda okuma yapmak için kütüphaneler halen oldukça kullanışlı mekanlardır.

4)Bir Bilene Sormak

Belirli bir alanı araştırmaya çalışıyorsanız, o alandan biriyle konuşmak size tecrübe kazandıracaktır. Ancak bir uzmana nasıl ulaşırız? İnternetten araştırdığınız alana yönelik bir derneğin/okulun/kursun sitesine girin ve orada bulabildiğiniz e-mail adreslerine mail atın. Genel bir e-posta gönderin ve onlara ne yapmaya çalıştığınızı söyleyin. Konuşmak istediğiniz konuyu onlara kısaca açıklayın. En azından bir kaç kişiden geri dönüş alırsınız. Onlardan gelen deneyim ve hikayeler farklı ve bilgilendirici olacaktır.

Şimdi araştırma yapın ve yazmaya başlayın.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • Hakan Alkan

    Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

    1 ay önce Cevapla

YORUM YAP