Bel soğukluğu testi!

Sağlık

Bel soğukluğu testi!

Bel soğukluğu testi için belirti yaşayan bireylerden numune alınması gerekmektedir. Tedevi sürecine başlanılabilmesi için yapılan tetkikte bel soğukluğu hastalığının olduğu doğrulanmalıdır.Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Cinsel açıdan aktifseniz, gebeyseniz, belsoğukluğu geliştirme açısından bir veya birden fazla sayıda risk faktörüne sahipseniz, kadınlarda vajina akıntıda artış, vajinal temasla kanama, idrar yaparken ağrı veya yanma hissi veya erkeklerde penisten akıntı gelmesi veya idrarda yanma hissi varsa bu testlerden geçersiniz.

 

Gerekli Numune Nedir?

Enfeksiyon kapmış alandan gelen salgılar veya akıntıların sürüntüsü veya idrar numunesi kullanılır.

 

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen Neisseria Gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

 

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Şüpheli cinsel temasdan sonra 1-2 hafta sonrasında bel soğukluğu belirtileri ortaya çıkabilir. Bel soğukluğu bazı hastalarda ise belirti vermeyebilir.

 

En sık gözlemlenen belirtiler şöyledir ;

Erkekte ; öncelikle hafif bir yanma görülebilir. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkabilir. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde sperm yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelebilir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar.

 

Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelebilir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açabilmektedir.

 

Anal ve oral ilişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde bel soğukluğu yerleşebilir. Cinsel ilişki sırasında üreme organlarında ağrı görülür ve buradaki kaslarda iltihap meydana gelebilir.

 

Bel soğukluğu ilerlediğinde bazı hastalarda eklemlerde ağrı oluşur. Bu, bakterinin kana karışması sonucu ortaya çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde oluşan bir durum değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra başka yerlerde ortaya çıkabilir. Ayrıca bu hastalık hamile anneden bebeğe bulaşabilir. Bu durumda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur. Yenidoğanda körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap