Bel soğukluğu testi!

  • 777
  • 0 Comments
Bel soğukluğu testi!>

Bel soğukluğu testi için belirti yaşayan bireylerden numune alınması gerekmektedir. Tedevi sürecine başlanılabilmesi için yapılan tetkikte bel soğukluğu hastalığının olduğu doğrulanmalıdır.

Bel Soğukluğu Nedir?

Belsoğukluğu idrar yolu, serviks, göz, rektum ve üreme organlarında bulunan Neisseria Gonorrhoeae adlı bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bu hastalık, iltihaptan akıntıya neden olur. Belsoğukluğu cinsel yolla bulaşır ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanıdır.

 

Ne Zaman Bel Soğukluğu Testi Yaptırılmalıdır?

Cinsel açıdan aktif iseniz, gebeyseniz, bel soğukluğu(frengi) geliştirme açısından bir veya birden fazla sayıda risk faktörü varsa, kadınlarda vajinal akıntıda artış, vajinal temasla kanama, idrar yaparken ağrı veya idrar yaparken yanma hissi, erkeklerde penisten akıntı gelmesi veya idrarda yanma hissi varsa Bel soğukluğu testini yaptırmalısınız.

 

Bel Soğukluğı Testinde Gerekli Numune Nedir?

Enfeksiyon kapmış alandan gelen salgılar veya akıntıların sürüntüsü veya idrar numunesi kullanılır.

 

Bel Soğukluğu Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Şüpheli cinsel temasdan sonra 1-2 hafta sonrasında bel soğukluğu belirtileri ortaya çıkabilir. Bel soğukluğu bazı hastalarda ise belirti vermeyebilir.

 

Bel Soğukluğunda En Sık Gözlemlenen Belirtiler Şöyledir ;

Erkekte; öncelikle hafif bir yanma görülebilir. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkabilir. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde sperm yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelebilir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yaparsınız.

 

Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelebilir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açabilmektedir.

 

Anal ve oral ilişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde bel soğukluğu yerleşebilir. Cinsel ilişki sırasında üreme organlarında ağrı görülür ve buradaki kaslarda iltihap meydana gelebilir.

 

Bel soğukluğu ilerlediğinde bazı hastalarda eklemlerde ağrı oluşur. Bu, bakterinin kana karışması sonucu ortaya çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde oluşan bir durum değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra başka yerlerde ortaya çıkabilir. Ayrıca bu hastalık hamile anneden bebeğe bulaşabilir. Bu durumda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur. Yenidoğanda körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

 

Bel Soğukluğu Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde: Belsoğukluğu bakteri yoluyla meydana geldiği için antibiyotiklerle tedavi edilir. Antibiyotik bir iğne veya hap şeklinde alınabilir ve bir doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bununla birlikte, hastalık idrar yollarında ve diğer organlarda kalıcı hasara neden olduysa, bu hasarların tedavisi başka yollarla gerçekleştirilir.

Eşler: Belsoğukluğu teşhisi konulursa, semptomları olmasa bile kişinin partnerinin de test edilmesi gerekir. Sonuç olumluysa, partnerin de tedaviye ihtiyacı vardır, aksi takdirde yeniden bulaşma riski vardır.

Bebeklerde: Belsoğukluğu ile doğan bebeklerde, gözlerde enfeksiyonu önlemek için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon ilerlerse antibiyotik verilebilir.

 

Bel Soğukluğundan Korunma Yöntemleri

  • Cinsel ilişki girilecekse, koruma yöntemlerini kullanmak kesinlikle gereklidir.
  • Herhangi bir cinsel ilişkiden önce prezervatif kullanın (vajinal, oral ve anal). Prezervatifi yırtmamaya ve düzgün kullanmamaya dikkat edin.
  • Eşinizle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşun.
  • Karşılıklı tek eşlilik riski azaltır
  • Eşinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileri varsa (idrarda ağrı, genital bölgede kızarıklık veya siğiller), tedavi mümkün olana kadar cinsel ilişkiden kaçının.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP