Bel soğukluğu hastalığının belirtileri nelerdir?

  • 836
  • 0 Comments
Bel soğukluğu hastalığının belirtileri nelerdir?>

Bel soğukluğu (Gonore), cinsel temasla bulaşır. Erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

Frengi olarak da bilinen belsoğukluğunun tıbbi adı sifilizdir. Bel soğukluğu treponema pallidum denilen mikroptan kaynaklanan sistemik bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse, beyinde, sinirinde, gözünde ve iç organlarında ciddi hasara neden olarak ölüme neden olabilir. Tüm dünyada yaygındır.

Erken tedavi edilirse kesin bir tedavi olmasına rağmen, tedavi edilmeyen vakalarda ilerleyebilir ve ciddi yaşamı tehdit edici komplikasyonlara ve iç organ tutulumuna neden olabilir. Bel soğukluğu aynı zamanda HIV enfeksiyonunun bulaşmasını da kolaylaştırır.

Bel soğukluğu (sifiliz) bulaşma yolları nelerdir?

Sifilizin ana bulaşma yolu cinsel iletimdir. Kontaminasyonda ciltte taze lezyon kaçağı, meni ve vajina salgısı gibi vücut sıvıları önemlidir. İkinci önemli bulaşma yolu anneden bebeğe geçiştir. Bebek rahimdeki mikropları alabilir veya doğum sırasında doğum kanalından alabilir. Bel soğukluğu (sifiliz) kan nakli sırasında da bulaşabilir. Bununla birlikte, kan nakli ile bulaşma çok nadirdir. Çünkü bugün tüm donörler gonore (bel soğukluğu) açısından taranmaktadır. Ek olarak, sifiliz (bel soğukluğu) mikrobu kan bankası saklama koşullarında 24 saatten fazla hayatta kalamaz. Bir sifiliz hastasının eşyalarını kullanmak da hastalığı bulaştırabilir. Uyuşturucu bağımlılarında, hastalık ortak iğnelerin kullanılmasıyla bulaşabilir. Enfeksiyonun ilk yılı çok bulaşıcıdır ve % 90 geçiş mümkündür, daha sonra bulaşıcılık yavaş yavaş azalır ve dördüncü yılın sonunda genellikle bulaşıcılık kalmaz.

 

Bel soğukluğu (frengi) kimlerde görülür?

Sifiliz, korunmasız cinsel teması olan herkes ve her yaşta ortaya çıkabilir. Frengi en yaygın olarak şöyle görülür;

 

  • Hasta insanlarla cinsel ilişkide bulunmak,
  • Birden fazla cinsel partnere sahip olanlar,
  • Korunmasız cinsel ilişki,
  • Frengi lezyonlarına dokunan insanlar,
  • Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları olan insanlar.

 

Gonore halk dilinde bilinen adıyla bel soğukluğu, cinsel yolla geçen hem kadında hem erkekte görülen bir hastalık olarak tanımlanıyor.  Anal ve oral ilişkilerde oluşuyor.

Özellikle gençlerde rastlanan bel soğukluğu hastalığı, erkeklerde çok sık idrar kanalının iltihaplanmasına,  kadınlarda ise  rahim ağız bölgesinin sık sık iltihaplanmasına sebep oluyor.

 

 Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir?

 Kadınlarda ve erkeklerde bel soğukluğu hastalığının belirtileri değişkenlik gösteriyor.

• Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri şu şekilde:

- Vajinada sarı ve yeşil renkte akıntı

- Genital bölgede kaşıntı

- Alt karın ağrısı

- İdrar yaparken ağrı hissetme

- Cinsel ilişkide ağrı

- Regl dönemlerinde artan kanama

- Vajinal bölgede yanma 

- Kötü kokulu akıntı

• Erkeklerde bel soğukluğunun belirtileri ise şu şekilde:

- Makatta akıntı ve kan görme

- Testislerde ağrı hissetme

- Peniste akıntı olması

- İdrara çıkıldığında ağrı 

- Dışkı yapmada zorlanma

- Makatta kaşıntı

 

Bel soğukluğu teşhisi nasıl konur?

Her hastalıkta olduğu gibi bel soğukluğunda  da erken teşhis önem taşıyor. Yukarıdaki belirtileden şüphelenenlerin test yaptırması gerekiyor.  Erkeklerde idrar örneği alınarak, kadınlarda ise vajinal deşarj için bir sürüntüyle test ediliyor. Bu testlerin uygun bir laboratuar ortamında yapılması gerekiyor, evde yapılan testler kesin sonuç vermiyor. 

 

Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır? 

Bel soğukluğu ağızdan veya kas içine iğne olarak verilen antibiyotiklerle yapılıyor. Bu tedavi kısa sürede etkisini gösterebiliyor. Ancak çiftlerin her ikisinin de tedavi edilmesi gerekiyor. 

 

Bel soğukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Bel soğukluğu diğer adıyla gonore hastalığı, tedavi edilmezse hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlığa sebebiyet veriyor.

Aynı zamanda kadınlarda pelvik enfeksiyon ve tüpleri iltihabına, tıkanmasına  yol açıyor. Erkeklerde ise  erkek genital organı iltihabı epididim ve prostat bezi iltihabına rastlanıyor. 

 

Bel soğukluğu hastalığından korunma yolları neler?

 

- Tek eşliliğin tercih edilmesi

- Cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunmak 

- Prezervatifleri tek kullanımlık olduğunu unutmamak

- İdrarda yanma yada yara varsa hemen doktora başvurmak

 

Bel Soğukluğu (sifiliz) tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Belsoğukluğu ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar çok komplikasyon önlenebilir. Penisilin hala sifiliz tedavisinde kullanılan ana ilaçtır. Penisiline dirençli sifiliz vakaları henüz bildirilmemiştir. Penisilin bakterileri öldürür ve hastalığın ilerlemesini durdurur. Sifiliz öyküsü 1 yıldan az olan insanlar için, 1 doz depo penisilin, eğer sifiliz öyküsü 1 yıldan uzunsa, 2-3 doz depo penisilin ve konjenital sifiliz için, bebek için 10 gün kristalize penisilin yeterlidir. Penisiline alerjisi olan kişilerde doksisiklin, Seftriakson, Tetrasiklin, Azitromisin terapötik amaçlar için verilebilir. Hastalık, tedavinin başlamasından 2 gün sonra bulaşıcı değildir. Sifilizin tedavi süresi, hastalıktan etkilenen organlara bağlı olarak 2 yıla kadar olabilir. Tedavi başladıktan sonra hastanın takibi 2 yıl devam eder.

Sifiliz teşhisi konan kişiler, tedavileri tamamlanana kadar cinsel temastan kaçınmalıdır. Tüm cinsel partnerler test edilmelidir.

 

Bel soğukluğu (Gonore) için hangi doktora gidilir?

Bel soğukluğu hastalıkları için Üroloji bölümüne gitmek gerekiyor. 

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Bel soğukluğu testi!

Bel soğukluğu testi!

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP