Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Çocuk Gelişimi

Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeğiniz son zamanlarda huzursuz mu? Açken emmek istemiyor ya da ememiyor mu? Ağzında onu rahatsız eden beyazlatma var mı? Bunlar küçük bebeklerde çok yaygın olan pamukçuktan kaynaklanabilir. Peki, pamukçuk nedir, nasıl tedavi edilir? Öğrenmeye devam et!


Pamukçuk nedir?

Hem bebeği hem de anneyi huzursuz hale getiren pamukçuk, küçük bebeklerde yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin beslenme üzerinde olumsuz bir etkisi olsa da, enfeksiyonu kapatan anne için ağrılı bir sürece neden olabilir. Başka bir deyişle, pamukçuk, dikkat ve uzman yardımına ihtiyaç duyan bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte, bazı küçük önlemlerle ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

Bu arada, pamukçuk yetişkinlerde görülebilir, ancak yenidoğan dahil bebeklerde daha yaygındır.

Pamukçuk, yani Moniliyaz; maya hastalığı dil, damak ve yanaklarda beyaz lezyonlar olarak kendini gösterdi. Candida enfeksiyonundan kaynaklanır.

Bebeklerde pamukçuk da anüste görülebilir. Aslında, anal pamukçuk genellikle kırmızı bir tabaka oluşturduğu için bebek bezi döküntüsü ile karıştırılır. Döküntüden farklı olarak, pamukçuk genellikle ev tedavilerine cevap vermez.

Bebek bezi döküntüsü nedir, anüsteki pamukçuktan farkı nedir, okuyun: Popo yanması olan bir Butt (k): Bebek bezi döküntüsü

 • Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir?
 • Bebeğinizin huzursuz olduğunu,
 • Emmek istememek,
 • Memeyi yalamamak,
 • Bir şişe satın almak istemiyorsanız,
 • Emilmesi ve yutulması zor,
 • Bebeğiniz dile dokunduğunda, damak çok ağlar.
 • Çok nadiren de ateş.

Tabii ki, bu semptomlar sadece pamukçukun spesifik semptomları değildir. Eğer bebeğinizin ağzına dikkatlice bakarsanız pamukçuk varsa; Dilinizin, yanaklarınızın ve damaklarınızın süt damlası olarak da adlandırılan bir sütlü küf tabakası ile kaplandığını görebilirsiniz. Pamukçuk'a özgü ağız kurdu bu şekilde diğerlerinden farklıd

Bir anne pamukçuk yaralarını nasıl alır?

 

Emzirme döneminde, enfeksiyon bebeğinizin ağzından size yayılır. Sonra enfeksiyon meme ve bebeğin ağzı arasında sallanır. Annelerde kabakulak semptomları şunları içerir:

 • Olağandışı kırmızı, narin ve kaşıntılı nipeller,
 • Meme ucunun çevresindeki areola alanının etrafındaki cilt parlak veya pul pul,
 • Emzirme döneminde ağrı,
 • Göğüste bir bıçak takıntısı gibi ağrı.

Bebeklerde pamukçuk neden olur?

Antibiyotik kullanımından sonra, kötü bakteriler ve iyi bakteriler vücuttan çıkarılır. Bu, vücuttaki bakteri dengesinin bozulmasına neden olur. Candida gibi birlikte yaşıyoruz; ancak çok fazla artmaması gereken bakterilerdeki artış pamuk tohumuna neden olur.

Tabii ki, pamuk tohumu için tek neden antibiyotik kullanımı değildir. Candida hepimizin içinde. Ancak hamilelik gibi hormonal değişiklikler, mantar üretimi için koşulları uygun hale getirir. Anne normal doğum yaptığında Candida bebeğin sindirim sistemine ve solunum sistemine geçer. İşte neden yenidoğanlarda pamukçuk. Yenidoğanda, pamukçuk yaraları 4 gün ile 1 hafta arasında ortaya çıkar.

Yenilikler: Yenidoğan Sağlığı Nedir: 11 Soru 11 Cevap!

Ayrıca, iyi dezenfekte edilmiş emzikler veya biberonlar da pamuk tohumu davet eder. Bu nedenle, 1 yaşına kadar olan bebeklerde pamukçuk sıklıkla görülür.

Nadiren, bağışıklık sistemi bozuklukları da bebeklerde tekrarlayan kanser yaralarına neden olur.

O zaman bu makaleyi okumalısınız: Hilal Mocan'ın Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Beslenme Önerileri

Pamukçuk hakkında en merak edilenler nelerdir?

Pamukçuk söz konusu olduğunda birçok sorunun akla geldiğini biliyoruz. Pamukçuk hakkında en sık sorulan soruları tek tek cevaplamaya çalışalım.

Pamukçuk emilimi etkiler mi?

Evet, maalesef emişi etkiliyor. Yani bebeğiniz emmek istemiyor. Emme ve yutmada zorlanabilir. Bununla birlikte, pamukçuk emzirmeyi önlemez. Emzirmeye devam etmelisiniz. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini en çok desteklediği için aslında tedavinin bir parçasıdır.

Pamukçuk ağrıya neden olur mu?

Evet, pamukçuk, özellikle beslenme sırasında bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, beslenmeye isteksizlik görülür. Uzama ayrıca bebeğin kilo alımını da etkiler. Tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.

Pamukçuk kaç gün geçiyor?

Pamukçuk, tedavinin başlamasından yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra sona erer. Devam ederse, uzman yardımı kesinlikle gereklidir.

Pamukçuk anneye geçecek mi?

Evet, tüm maya enfeksiyonları gibi pamukçuk da yayılabilir. Annenin göğsü bebekteki enfeksiyondan etkilenebilir. Bu durumda, meme ucu bebeğinizin kullandığı damlaları uygulamak için kullanılır.

Bebeklerde pamukçuk nasıl oluşur? Bitkisel çözümler var mı?

 

Pamukçuk hastalığı, bebek çok huzursuz ve emme problemlerine neden olan tedavi edilmelidir. Ancak pamukçuk temizliği elle yapılmamalıdır. Çünkü manuel temizlik ağızdaki mukozanın bozulmasına ve pamuk tohumunun daha fazla yayılmasına neden olabilir. Ek olarak, bu lezyonların kazınması altındaki cildi akabilir ve sızan bir ülser ortaya çıkabilir.

Anneler tarafından kullanılan yöntemler arasında pamukçuk için karbonat kullanımı bulunur. Ancak uzmanlar bunun doğru olduğu konusunda hemfikir değiller. Birçokları karbonatlı suyun pamuk tohumu yayılmasına neden olduğunu söylüyor.

Yani, pamukçuk için iyi olan nedir?

 • Bebeklerde pamukçuk, mantarlara karşı antimikotik damlalarla tedavi edilir. Bu damlalar yaklaşık 7-10 gün boyunca kullanılır. Bu damlalar bebeğinizin ağzındaki mantarları öldürür.
 • Doktor muhtemelen göğüsleriniz için Klotrimazol (Lotrimin) gibi bir mantar öldürücü krem ​​verecektir.
 • Bebeğinizde pamukçuk varsa, göğüste kızarıklık varlığına dikkat etmenizi öneririz. Emzirirken göğüs ağrısı da hissedebilirsiniz. Bunlara sahipseniz, aynı mantar enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzda pamukçuk yaraları ile ilgili oral yaralar varsa, onu seyreltilmiş yiyeceklerle besleyebilirsiniz.
 • Göğüs pompası kullanıyorsanız, çıkarılan parçaları sirke suyunda yıkamanız gerekir.

Göğüs pedi kullanıyorsanız, Candida enfeksiyonunun büyümesini önlemek için plastik olmayan bir ped kullanmalısınız. Tek kullanımlık bir ped kullanmıyorsanız, çamaşır suyu eklemek için pedlerinizi ve çamaşırlarınızı sıcak suda yıkamalısınız.

Bebeklerde pamukçuk nasıl önlenir?

Temizlik ve hijyene dikkat edilerek pamukçuk önlenebilir.

Emziriyorsanız;

 • Her emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkamalısınız.
 • Emzirmeden önce göğsünüzü kuru bir bezle silebilirsiniz. Günde bir kez hafifçe yıkamak yeterlidir.
 • Emzirmeden sonra, meme ucuna birkaç damla süt uygulamanızı öneririz. Kesinlikle gazlı su veya sabun sürme yok. Çünkü memenin aşırı temizlenmesi, bu bölgedeki flora dengesinin bozulmasına neden olur.
 • Meme ucundaki çatlaklar mantar oluşumunu arttırır. Haşlanmış soğutulmuş ılık su, birkaç damla nihai anne sütü, saf lanolin meme başı uygulayarak tedaviyi kırabilir.

Biberon veya emzik kullanımında;

Besinlerin sterilizasyonu konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bir sterilizatör kullanabilir veya suda 5 dakika kaynatabilirsiniz. Çok iyi temizlendiğinden emin değilseniz, pamukçuk devam ettiği sürece emzik ve şişeleri kullanmayı bırakabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap