Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

  • 74
  • 0 Yorum
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?>

Bebek hıçkırıkları genellikle diyaframın kapanması ve ses tellerinin hızlıca kapanmasıyla oluşur.Ses tellerinin hızla kapanması hıçkırık sesi olumasına neden olur.

Hıçkırık yetişkinleri rahatsız etme eğiliminde olduğundan, çoğu insan bebeği rahatsız ettiğini varsayar. Bununla birlikte, bebekler genellikle hıçkırıklardan etkilenmez. Hıçkırık bebeğinizin nefes almasını çok nadiren etkiler.

Yemeğe mola vererek ve sırtına vurun

Bebeğinizi hıçkırık tutmaya başladığı sırada yemek veriyorsanız, yemeğe ara verin. Hıçıkırığın giderilmesi için bebeğinizi dik duruma getirip sırtına yavaş bir şekilde vurun. Kesinlikle sert bir vuruş yapmayın.

Bir emzik (yalancı meme)kullanın

Bebeklerin hıçkırıkları sadece yemek esnasında olmaz.Bebekler hıçkırmaya başaladığında bir emzik vererek bu durumdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz çünkü yalancı meme diyaframın rahatlamasına yardımcı olarak hıçkırığın durmasını sağlar.

Hıçkırığın Kendi kendine durmasını bekleyin

Çoğu zaman, bebeğinizin hıçkırımı herhangi bir müdahale olmadan durur. Bebeğiniz hıçkırıklardan rahatsız olmazsa müdahale etmeyin.

Müdahale etmezseniz ve bebeğinizin hıçkırıkları kendiliğinden durmazsa, bebeğinizin doktoruna bildirin. Nadir durumlarda, hıçkırık daha ciddi bir tıbbi sorunun işareti olabilir.

Gaz Giderici Verin

Bebeğiniz hıçkırık nedeniyle rahatsız görünüyorsa, gazdan arındırmak için bir gaz giderici kullanabilirsiniz. Gaz gidericiler farklı bitkilerden olabilir. Bunlar zencefil, rezene, papatya ve tarçın içerebilir. Bu bitkileri bebeğinize vermeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Hıçkırık ne zaman endişelendirmeli?

12 aydan küçük bir bebekte hıçkırık normal kabul edilir. Bebek hala rahimdeyken bile ağlar. Bununla birlikte, bebeğiniz çok fazla ağlıyorsa, özellikle bebeğiniz ağlarken rahatsızlık veriyorsa doktorunuzla konuşun.

Bebeğinizin hıçkırıkları uykunuzu rahatsız ederse doktorunuzla konuşun. Ayrıca, çocuğunuzun ilk doğum günlerinden sonra sık sık hıçkırık varsa doktorunuzla konuşun. Bebek Giyim Nasıl Yıkanır?

Hıçkırık yaparken, bebeğinizi şaşırtmak, korkutmak veya dilini çıkarmak gibi şeylerden kaçınılmalıdır. Bunlar genellikle bebekler için işe yaramaz ve yarardan çok zarar verebilir.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP