Baş Ağrısından Kolayca Kurtulmak İçin Yöntemler!

  • 784
  • 0 Comments
Baş Ağrısından Kolayca Kurtulmak İçin Yöntemler!>

Baş ağrısından kolayca kurtulmak için; Zencefil, nanesuyu, nane yağı, fesleğen, lavanta yağı, buz tedavisi, biberiye, karanfil kullanabilirsiniz. Baş ağrısından kolayca kurtulmak için yöntemler yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Baş ağrısından kolayca kurtulmak için; Zencefil, nanesuyu, nane yağı, fesleğen, lavanta yağı, buz tedavisi, biberiye, karanfil kullanabilirsiniz. Baş ağrısından kolayca kurtulmak için yöntemler yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bağ ağrısından kolayca kurtulmak için; Zencefil, nanesuyu, nane yağı, fesleğen, lavanta yağı, buz tedavisi, biberiye, karanfil kullanabilirsiniz. Baş ağrısından kolayca kurtulmak için yöntemler yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Baş ağrıları, sık ve kolay şekilde karşılaşıldığı için önemsenmeyen ancak hayati önem taşıyan hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Uzmanlar ve doktorların uyardığı gibi baş ağrıları kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Özellikle beyin kanamasının ilk işareti olarak baş ağrısının sayıldığı söylenmektedir. Baş ağrısı şikâyetlerinde detaylı bir araştırma yapılmadan nörolojik muayene de yapılmadan ağrının oluşma sebebi göz ardı edilirse kişiler için oldukça ciddi sonuçlar hatta ölüme yol açabildiği bile söylenmektedir. Baş ağrısının en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenir.

Ancak şiddetli baş ağrısında hemen herkesin aklına ilk gelen hastalık migrendir. Migren, baş ağrısının kronikleşmiş daha ciddi şekilde görüldüğü rahatsızlıklardandır. Birçok migren atağından önce depresif ruh hali, ani duygusal oynamalar, susamışlık hissi, sık idrara çıkma, esneme gibi belirtiler izlenir. Baş ağrısı sonlandıktan sonra da ışığa ve sese hassasiyet, yorgunluk, dikkat kaybı gibi şikâyetler devam edebilmektedir.

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı nedenlerinin en az üç yüz tipi olduğu söylenmektedir. Birkaç saat süren baş ağrılarının yanı sıra birkaç hafta boyunca süren ağrılar da vardır. Tiplerine göre baş ağrıları farklı gruplara ayrılır. Bir hastalığın belirtisi olan baş ağrısı tipi ikincil, kendiliğinden ortaya çıkan baş ağrısı tipi ise birincil baş ağrıları olarak adlandırılmaktadır.

Birincil baş ağrılarına örnek olarak stres ve baskı altında geçirilen günler, uzun süre aç kalmak, uyku düzensizliği, teknolojik eşyalarla aşırı radyasyon alınması, göz bozuklukları gibi birçok neden baş ağrısının tetikleyicisi olarak sayılabilmektedir.

İkincil baş ağrıları sebepleri için ise baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, tümörler, beyin basıncının yükselmesi gibi örnekler verilebilir.


Baş Ağrısının Belirtileri

Baş ağrısı da aynı karın ağrısı gibi bir hastalıktansa belirti olarak sayılmaktadır. Ancak şiddetli baş ağrısı denince akla ilk gelen rahatsızlık migren için birtakım belirtiler mevcuttur.

Migren hastalarında depresyon durumu olmayanlara göre iki kat daha fazla gözlemlenmektedir. Panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, bipolar efektif bozukluk gibi diğer duygu durum bozuklukları da migren hastalarında artmıştır.

Bazı migren tiplerinde ailesel geçiş bulunur, buna ailesel hemiplejik migren adı verilir. Ancak birçok migren tipinde tıpkı şeker hastalığı, astım gibi yatkınlık yaratan genler bulunabilmektedir.

Baş Ağrısının Tedavisi

Hafif ve zaman zaman yaşanan baş ağrılarının tedavisinde ağrı kesiciler, bitki çayları, hafif masaj yapmak gibi yöntemleri kullanılabilmektedir. Ancak migren gibi şiddetli durumlarda kesinlikle bir doktora danışılarak gereken tedavi yöntemi bulunmalı ve ilaç kullanımı da yine doktor kontrolünde yapılmalıdır. Baş ağrısı çeken kişiler, dinlenmeye de özen göstermelidir.

Zencefil: Zencefil baş ağrısında rahatlama sağlayarak kafada bulunan kan damarlarının inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil suyu ve limon suyunu eşit oranda karıştırın. Günde bir veya iki kere tüketin.

Nane Suyu: Mentol ve menton baş ağrısı hafifletilmesinde çok etkili olan iki bileşendir, bu bileşenler nanede oldukça fazla bulunmaktadır. Bunun dışında stresten kaynaklanan baş ağrısına karşı da sağlık uzmanları nane önerir.

Nane yapraklarını koklamak ve naneyi kaynatarak buharını solumak migren ve sinüzitin neden olduğu baş ağrısına iyi gelir. Nane suyunu kafaya uygulamakta faydalıdır.

Nane Yağı: Nane baş ağrılarına neden olan tıkalı damarları açmaya ciddi katkıda bulunan mentol içerir. Aynı zamanda yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır.

Bir çorba kaşığı badem yağı, zeytin yağı, üç damla nane yağı karıştırın ve başınıza uygulayın. Baş ağrısına anlık fayda sağlar.

Fesleğen: Fesleğen baş ağrısına neden olan gergin kasların yumuşamasını sağlayan gevşetici rol oynar ve baş ağrısının iyileşmesine katkıda bulunur. Artı sakinleştirici ve ağrı kesici etkileri vardır.

Kaynar suya bir miktar fesleğen yaprağı ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Tercihe bağlı olarak bal ekleyin ve günde 1-2 bardağı yavaş yavaş için.

Bunun dışında fesleğen yaprağı çiğnemek de baş ağrısı tedavisinde asırlardır kullanılmaktadır.

Lavanta Yağı: Basit baş ağrılarına neden olan sorunları ortadan kaldırabilir, yatıştırıcı kokusu ayrıca stresten kaynaklanan ağrılara faydalıdır. Yapılan araştırmalar lavanta yağının migrene faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir damla lavanta esansiyel yağı aynı zamanda nefesi açar. Kaynayan suya katılarak buharı teneffüs edilebilir.

NOT: Ağızdan Lavanta Yağı Almanızı Önermiyoruz

Buz Tedavisi: Buz kafada meydana gelen iltihabı ve dolayısıyla iltihaptan kaynaklanan baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında buzun uyuşturucu etkisi vardır.

Özellikle migren ağrılarına karşı buz tedavisi yaygın şekilde kullanılmaktadır. Boynun arkasına buz uygulamak migren kaynaklı baş ağrılarına iyi gelir.

Biberiye: Biberiye yağı rosmarinik asit içerir ve bu baş ağrısı tedavisinde yardımcı yatıştırıcı özellik taşır aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi vardır.

Tedavi için bir yemek kaşığı suya bir çay kaşığı biberiye yağı karıştırarak alın kısmına veya ağrının en fazla olduğu bölüme uygulayabilirsiniz.

Alternatif olarak ezilmiş biberiye yapraklarını bir çay kaşığı ezilmiş adaçayı ile bir bardak suda kaynatarak soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Not: Biberiye yağı epilepsi veya yüksek tansiyon hastaları için zararlı olabilir.

Karanfil: Özellikle diş ağrılarının neden olduğu baş ağrılarına faydalıdır. Diş ağrılarına anlık fayda gösterir.

Baş ağrısı için karanfil kokusunun bile iyi geldiği düşünülmektedir. Diş ağrısı için ağrıyan dişe 3-4 karanfil koymak ağrıyı dindirir, uyuşturucu etkisi vardır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlık koşullarınızı geliştirin.

Yapmanız gereken ilk şey ikincil baş ağrınız olmadığından emin olmaktır. Bu, diğer sağlık problemlerinizin yan etkisi olan baş ağrısıdır. Bunu belirlemek baş ağrınızın nedeninin ne olduğunu anlamak için size yardımcı olur; fakat baş ağrınızı tetikleyici faktörleri tanımlayabilmek uzun zamanınızı alabilir. Baş ağrınızın başlangıcından 48 saat önce ne yediğinizi ve neler yaptığınızı ve adet döngünüzü kontrol edebilmenizi sağlayacak tarihi ve saati olan bir günlük tutun.

 

Boynunuzu güçlendirin.

Zayıf boyun kasları sırtınızın üst tarafında alt boynunuza ve daha sonra üst boynunuza ilerleyen bir ağrıya neden olabilir. Zayıf kaslar bilgisayarın karşısında çok fazla zaman geçirmekten ve bayanların uzun süre örgü örmesinden dolayı oluşabilir. Trapez kaslarındaki zayıflık sırtınızın üst tarafında acıya neden olabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek ağrıyı %80 azaltabilir.

 

Bu ağrıyı terleyerek atmaya çalışın.

Yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek yalnızca kalp sağlığınız için değil; belinizin inceliği ve cinsel çekiciliğiniz için de yararlıdır. Düzenli aerobik egzersizleri demek daha az baş ağrısı demektir. Çünkü egzersiz stresi azaltmaya, sizi rahatlatmaya ve ağrı kesici endorfinlerin derecesini arttırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, yoga, germe egzersizleri ve meditasyon da gerginliği azaltır ve bu yüzden baş ağrısına neden olan kimyasal durumları da rahatlatır.

 

Gıda takviyelerini deneyin.

Bazı vitaminler, minareler ve diğer besin destek ürünleri baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıda takviyelerinin arasında B2 vitamini (sabahları 400 miligram riboflavin), koenzim Q10 (günde üç kez 200 miligram) ve magnezyum sülfat (günde iki kez 200 ile 400 miligram; en azından seyrek olarak büyük tuvalete çıkıyorsanız) vardır. Bu gıda takviyelerinin verimliliği konusunda genel bir karara varılamamıştır; fakat kronik problemleriniz varsa denemeye değer. Bunu denemek 6 haftanızı alacaktır.

 

Basınç noktalarına dokunun.

Evet, parmaklarınızın sizi rahatlatmasına izin verin. Asya'da 2000 yıl önce geliştirilen akupresür, parmaklarınız vücudunuzdaki kaslarla ilgili stresi rahatlatan noktalara basınç yaptığında işe yarar. 'Shiatsu (bir tür Japon masajı)' masajını yaptırın ya da bir dahaki sefere başınız ağrıdığında şimdi size vereceğimiz adımları izleyerek bu masajı kendiniz yapın. Fakat hamileyseniz bu masajı yapmayın!

Şakak kemiği kasınızın ortası: Bu, şakak bölgesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu bölgeyi başparmağınız ile orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak kas alanında yumuşamayı hissedene dek ovun. Eğer bu noktayı saptamakta zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve sonra azı dişlerinizi birkaç kez sıkın. Şakak kaslarının ortasındaki ana kasın çıkıp indiğini hissedeceksiniz.

Kulaklarınızın arkası: Kafanızın arka tarafındaki, kulaklarının arkasındaki kemiğin hemen önündeki kafatası noktalarını saptayın ve başparmaklarınızla 2 dakika kadar dairesel basınç uygulayın.

Gözlerinizin arası: Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylece kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz.

El dokusu: Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP