Bağırsak Kurduna Ne İyi Gelir?

  • 847
  • 0 Comments
Bağırsak Kurduna Ne İyi Gelir?>

Bağırsak kurdu enfeksiyonları bitkisel yöntemlerle tedavi edilebileceği gibi diyet, egzersiz ve hijyen gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle de önlenebilir.

Bağırsak kurdu enfeksiyonları bitkisel yöntemlerle tedavi edilebileceği gibi diyet, egzersiz ve hijyen gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle de önlenebilir.

Bağırsak kurdu bitkisel tedavisi

Sarımsak: Bağırsak kurtlarını temizleyen sarımsak oldukça güçlü bir bitkidir.

Soğan: Soğan, anti-parazitik gibi kükürt bileşenleri içerir. Bağırsak kurtlarını temizlemek için soğan suyu çok etkilidir.

Kırmızı biber: Doğu Asya ve Meksika mutfaklarında sıkça kullanılan baharatlardan olan kırmızı biber, içeriğindeki capsicum maddesi sayesinde bağırsaklardaki parazitlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, Doymuş yağ oranı yüksek olduğundan bağırsak duvarına yapışan parazitlerin temizlenmesini sağlar.

Yaban turbu: yaban turbu, yediğimiz yiyecekler yoluyla bağırsaklara yerleşen parazitleri temizlemek için son derece etkildir, lahana ailesinin bir üyesidir ve Doğu Avrupa’ya özgü bir bitkidir.

Kabak çekirdeği: Çalışmalar, antelmintik etkisi sayesinde kabak çekirdeğinin sindirim sistemindeki bağırsak parazitlerini tedavi edebileceğini göstermiştir. Kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını temizler. (1)

Bağırsak kurdu evde tedavi yöntemleri

• Özellikle banyoyu kullandıktan sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla yıkayınız.

• İçleri renk değiştirinceye kadar eti ve balığı iyice pişirin.

• Bağırsak kurdu yumurtalarını öldürmek için eti pişirmeden önce en az 24 saat dondurucuda bekletin.

Bağırsak enfeksiyonlarının yaygın olduğu bir yerde yaşıyorsanız, almanız gereken bazı önlemler vardır. Bunlar;

• Dışarda satılan az pişmiş ya da çiğ et ve balık ürünlerinden uzak durun.

• Tüm meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın.

• Teneke kutuda satılan içecekleri içmeden önce bir peçete ile üzerini silin ya da pipet kullanın.

• Cam şişede satılan içecekleri tercih edin. (2)

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu bazı hayvanların bağırsaklarında yaşar, ip şekli ile tarif edilebilir bir solucanlardır. Meralarda otlayan  veya kirli su içen hayvanlar kıl kurdu olarak da adlandırılan bu parazitlerden enfeksiyon kapabilirler. Bu  hayvanların etini pişirip yemek, insanlardaki bağırsak kurdu enfeksiyonunun temel nedenidir. İnsanlarda bağırsak kurdu genellikle birkaç belirtiye neden olmakta ve kolayca tedavi edilebilmesine rağmen, bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Bu nedenle belirtileri tanımak ve hem kendinizi hem de ailenizi nasıl koruyacağınızı bilmek önemlidir. (3)

İp şeklindeki bağırsak parazitleri başka bir hayvanın veya bitkinin içinde yaşamlarını sürdürürler. Bir bağırsak kurdu kendi başına yaşayamaz. Yalnızca insanlar da dahil olmak üzere hayvanların bağırsağında bulunursa hayatta kalabilir.(4)

Bağırsak Kurdu Belirtileri

Peki bağırsak kurdu nasıl anlaşılır? Bu parazitler çoğu insanda hiçbir işaret vermeden uzun bir süre boyunca yaşayabilir. Bağırsak kurtları nedeniyle oluşan belirtilerin fark edilmesi ayları hatta yılları bulabilir. Bağırsak kurdu başlangıcında görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

• Kilo kaybı

• İshal

• Hafif mide bulantısı

• İştah kaybı

• Karın ağrısı

• İştah kaybı

• Kilo kaybı

Bazı bağırsak kurtları dışkıda da görülebilir. (5)

Bağırsak Kurdu Nedenleri

Larvaların vücuda karışmasından sonra başlayan. Bağırsak kurdu enfeksiyonları, bağırsak kurdu enfeksiyonları,  Bağırsak kurduna neden olur?

Az pişmiş veya çiğ et yemek: Hayvansal gıdalara bulaşmış olan yiyecekleri az pişirerek ya da hiç pişirmeden yemek, kurtların vücuda yayılmalarına yol açabilir.

Yetersiz hijyen: Kirli sularla temas etmek,Tuvaletten çıktıktan sonra elleri yıkamamak ve enfeksiyon kapmış kişilerin oturduğu temiz olmayan yerlerde bulunmak bağırsak kurtlarının vücuda girmesine neden olabilir. (6)

Gıdalar: İyi temizlenmemiş gıdalar yoluyla, Larvalar, insan vücuduna karışabilir. Kas veya et dokusuna karışan larvalar, enfeksiyona neden olur. Larvaların dışkıya karışmadan sindirim sistemine geçmeleri sonucu bağırsak kurtları büyüyebilir ve kistlere neden olabilir. Yetişkin kıl kurtları 25 metreye kadar uzayabilir ve konakçı olarak kullandıkları canlıda 30 yıl kadar yaşayabilirler. Bazı bağırsak kurtları kendilerini bağırsak duvarlarına bağlarlar, burada irritasyona veya hafif inflamasyona neden olurlar, diğerleri ise dışkıya karışarak vücuttan dışarı çıkarlar. (7)

Bağırsak Kurdu Tedavisi

Bağırsak kurdu tedavisinde öncelikle parazitlerin vücuttaki yeri ve yoğunluğu belirlenir. Bunu yapabilmek için dışkı örneği alınır, ultrason ya da MR çekilebilir. Dışkıda parazit tespit edilmezse bağırsak enfeksiyonunu önlemek için ağızdan alınan ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bu ilaçlar parazitleri bağırsaklardan ayıran ve felce uğratan ilaçlardır. (8)

Bağırsak kurdu ameliyatı: Bağırsak kurtları bağırsak duvarını aşıp akciğere, karaciğere ve beyne ulaşabilir. Yayıldıkları bölgede büyüyerek kiste neden olabilirler. Bu durumda hastanın ameliyat olması gerekir.

Bağırsak kurdu için hangi doktora gidilir? Hastanelerin iç hastalıkları ya da gastroenteroloji birimlerine başvurularak bu bölüme bakan bir doktorla görüşülmelidir. (9)

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP