Ayva Sirkesi Yapımı ve Faydaları!

 • 1802
 • 0 Comments
Ayva Sirkesi Yapımı ve Faydaları!>

Ayva, gülgiller familyasından 4–5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Ayva sirkesi yapımı günden güne daha da çoğalmaktadır.

Ayva sirkesi sadece çeşitli kullanımları ile değil, onlarca fayda var. Ayva meyvesi vücudunda tatlı ve ekşi tatlar içerir. Bu nedenle salatalarda ayva sirkesi kullanılır, mezeler ilginç lezzetler katar.

Sirke, geçmişten bu yana herkes tarafından benzersiz bir yemek olarak tanınmıştır. Tarihi neredeyse şarap kadar eski olan sirke, eski bir şarap hissi olarak düşünülebilir. Yüzyıllar boyunca her coğrafyada farklı meyve ve sebzelerin sirkesi üretildi; Şifa ve lezzet Ayva hem tohum hem de çiçek kullanılır; meyve, reçel, marmelat, bal ve hatta parfüm yapılır, çok yönlü bir besindir. Bu sebeple masada ayva, sirke olarak çok faydalı bir yiyecek yer almıştır. Sirkelerin salatalarda, turşularda, iştah açıcılarda ve diğer gıda maddelerinde kullanımı son yüzyıllarda yaygın olmasına rağmen, sirkenin "ilaç" olarak kullanıldığı görülmüştür. Mısırlılar, Romalılar, Asurlular ve Yunanlılar, sirke ilaçlarıyla hastalar için hazırlanmış ilaçları. Tarih boyunca ayva sirkesi farklı kültürlerde önemli bir şifa kaynağı olmuştur.

Ayva Sirkesinin İçeriği

Ayva sirkesinde yüksek vitamin A ve potasyum bulunur. Ek olarak, kalsiyum ve demir mineralleri oldukça fazladır. Tüm içeriğinden dolayı, kolesterol hastaları ve diyabetik hastalar için ayva sirkesi önerilir.

 

Ayva Sirkesi Nelere İyi Gelir? Ayva Sirkesinin Faydaları!

Tarih boyunca Ayva Sirkesi;

 • Tıbbın henüz gelişmemiş olduğu dönemlerde, yanıkların tedavisinde ilaç niyeti olarak değerlendirilmiştir. Yanmış alanı bol su ile sıkıştırarak kullanılır.
 • Kalsiyum içeriği nedeniyle gelişimsel çocuklar için çok faydalıdır. Sağlıklı bir büyüme dönemi için önerilir.
 • Cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır.
 • Ayva sirkesi bağışıklığı güçlendirir, vücudu zinde tutar ve canlandırır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi edici özellikleri vardır. Öksürük ve balgam yumuşatmaya yardımcı olur. Boğaz ağrısı için iyidir. Grip ve grip gibi hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Araştırmalar ayva sirkesinin göz sağlığına yararları olduğunu göstermiştir.
 • Cildi gerginleştirir. Saçı güçlendirir Düzenli ayva sirkesi kullananlar kısa sürede canlanma hissedeceklerdir.
 • Ayva sirkesinin varisli damarların tedavisinde ve tedavisinde etkili olduğu söylenir.
 • Akciğer hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler gözlenmiştir. Ayva sirkesi gastrointestinal hastalıklar için de önerilmektedir. Ayrıca, mide ve bağırsaklardaki mikroplar üzerinde etkili olduğu için rahatlatıcı bir hazımsızlığa sahiptir. Vücudu zararlı mikroorganizmalardan arındırır ve temizler.
 • Ayva sirkesi, içerdiği için kalp hastalıklarında destekleyici besinler arasında önemli bir rol oynar.
 • Ayva sirkesi ağız yaralarına ve diş eti problemlerine olumlu katkıda bulunur. Ek olarak, antik çağlardaki kötü nefesi gidermek için ayva sirkesi kullanıldı.
 • Ayva sirkesini düzenli tüketenlerde yorgunluk ve yorgunluk sorunu ortadan kalkar. Enerji verir.
 • Ayva sirkesi kötü kolesterolü düşürdüğü için arteriyoskleroza karşı korunmada kullanılabilir. İçeriğindeki şeker miktarının az olması nedeniyle şeker hastaları tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Ateş, baş dönmesi ve mide bulantısında etkilidir.

Ayva Sirkesinin Yapımı

Ayva sirkesi, marketlerden rahatça temin edilebilir. Ancak, doktorların da altını çizdiği gibi, her besinin en doğalına ulaşmak en önemlisidir. Ayva sirkesinin de doğalına sahip olmak elinizde. Herkesin evinde kolayca uygulayabileceği bir sirke tarifini paylaşmak isteriz.

 

Gerekli Malzemeler

Ayva,

kaya tuzu,

elma sirkesi ve su.

Her şeyden önce, mevsiminde satılan, taze ve çürüme olmadan ayvaları temizleyin. Bu tarif için bir kilo ayva yeterlidir. Temizlenmiş ayvaların gövdelerini ve çekirdeklerini birbirinden ayırın ve küçük doğrayın. Küçük küpleri kesmek için uygundur. Ayvaları büyük bir tencereye koyun ve 2 litre su ekleyin. Ayvalar yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Ayvalar yumuşadıktan sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın. Ardından ayvaları kepçeli bir cam kavanoza yerleştirin. Bütün ayva suyunu tencereye ekleyin. Kavanozun cam olması, sağlık için özellikle önemlidir. Kavanoza ayva ve meyve suyu koyulduktan sonra, 1 çay kaşığı kaya tuzu, 1 su bardağı doğal elma sirkesi ekleyin. Ayva sirkesi üretiminde kullanılan elma sirkesi doğal olmalıdır. Ayva sirkesinin tüm malzemeleri bir araya geldiğinde, tahta bir kaşıkla karıştırın. Kavanozu cheesecloth ile örtün ve serin ve güneşsiz bir yerde saklayın. Her gün bir tahta kaşık yardımıyla kavanozu karıştırmalısınız. Ayva sirkesinin tamamen hazırlanması 3 ila 4 hafta sürer. Bu süre zarfında, kavanozu karıştırmaya devam edin.

 

Sürenin sonunda, kullanıma hazır olan ayva sirkesini süzebilir ve kendi haznelerine alabilirsiniz. Serin bir yerde muhafaza ediniz. Doğal ayva sirkesi, gönül rahatlığı ile kullanılabilir; sevdiklerinizi hazırladığınız yemekleri tadabilirsiniz.

 

Ayva Sirkesinin Kullanım Alanları

Ayva sirkesi doğal yöntemlerle alındığından, ayva sahip olduğu tüm mineral ve vitaminlere sahiptir. Ayva ekşi suyu olarak da adlandırılan bu iyileştirici sıvı en iyi yeşil salatalarıyla bilinir. Avokado ile servis edilen kış sebze salatalarına hoş bir aroma verir. Ayrıca haşlanmış sebzeler, peynir tarifleri, ekşi meyve salataları da çok uygundur. Ayva sirkesi bazı kültürlerde et yemekleri ve pilav ile tüketilebilir. Tatlı ekşi bir tada sahip bu kullanışlı sirke bazı balık yemeklerinin harika bir tamamlayıcısıdır.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP