Asgari Ücrete 350 TL Zammı Geliyor ? İşte Zamlı Maaşların Yatacağı Tarih!

  • 168
  • 0 Yorum
Asgari Ücrete 350 TL Zammı Geliyor ? İşte Zamlı Maaşların Yatacağı Tarih!>

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 TL olarak açıklandı. Ancak asgari ücret açıklandıktan sonra görüşmeler devam ediyor. Bugünlerde 2020 yılının Ağustos ayındayız diyebiliriz, asgari ücret tartışması hala devam ediyor.

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 TL olarak açıklandı. Ancak asgari ücret açıklandıktan sonra görüşmeler devam ediyor. Bugünlerde 2020 yılının Ağustos ayındayız diyebiliriz, asgari ücret tartışması hala devam ediyor. Bu noktada Kovid-19 sürecinin de önemli bir faktör olduğu söylenmelidir. Bu dönemde, maaşları kesilen işçilerin yanı sıra birçok kişi işsiz kaldı. Yani asgari ücreti 2 bin 324 TL alamayanların da olduğu belirtilmelidir. Bu bağlamda asgari ücretle ilgili tartışmalar farklı bir boyut kazanmıştır.

Geçmişte kamu yararına farklı projeler üzerinde çalışan Konya Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman; Bu sefer asgari ücretle ilgili farklı bir teklif sundu. Karaduman'ın sunduğu öneriye göre asgari ücretten vergi kesintisi yapılmaması isteniyor. Bu teklif hayata geçirilirse asgari ücret 2 bin 324 TL; 2 bin 700 TL'ye çıkacak. Sonuç olarak asgari ücret alan işçilerin satın alma gücünün artacağı söylenmelidir. Karaduman'ın sunduğu bu öneriye başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin cevap verecekleri merakla beklenmektedir. Ancak bu durum devletin vergilerinin kısılması anlamına geldiği için olumsuz yanıt alması muhtemel görünüyor.

Asgari Ücret Artışı Olacak mı?

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman; Asgari ücrete ilişkin teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu. Teklifin kabul edilmesi ve yasalaşması halinde 2020 yılı asgari ücret 350 TL artırılacaktır. Ancak bu konuda net bir gelişme olmadığı da belirtilmelidir.

Asgari ücretin miktarı konusundaki tartışmalar hızla devam ediyor. Özellikle asgari ücretle çalışanlar, satın alma gücünün düşüklüğünden şikayet edenler bu ücretin artırılmasını istiyorlar. Ancak, hükümetin dikkate alması gereken farklı koşullar vardır. Asgari ücret artışından dolayı çalışanlarına bu ücretleri ödeyemeyeceğini düşünen birçok özel sektör şirketi; işten çıkarılma yoluna gidiyor. Ayrıca, çalışanlarının maaşını asgari ücretin üzerinde gösteren, ancak maaşın bir kısmını elden ödeyerek maaşın bir kısmını geri alan işletme sahipleri de var. Bu noktada, asgari ücret artışının toplumun her kesiminden insanı olumlu yönde etkileyebilmesine karşın bazı risklerin de bulunduğunu belirtmek gerekir.

Asgari ücrete ilişkin kanun önerisi TBMM gündemine girdikten sonra komisyondan geçirilerek genel kurul oylamasına bırakılacak. Bu noktada genel kurul oylamasından sonra bu yasa önerisinin yasalaşması halinde asgari ücretten% 15 kesinti sona erecek. Yani asgari ücretteki 350 TL vergi indirimi sona erecek. Asgari ücret vatandaşı; 350 TL zam elde ederek maaşını 2700 TL olarak çekme imkânı bulacak.

Asgari Ücrete Zam Yapılması İçin Sunulan Teklif Nedir?

4857 Sayılı Kanunun 39. maddesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen asgari ücrete göre çalışan işçilerin ücretleri;

Madde 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

Madde 3: Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütür.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman'ın asgari ücretteki vergi indiriminin kaldırılması için sunduğu bu önerinin onaylanması halinde yönetmelik genel kurula sunulacak. Genel kurulun kabul etmesi halinde asgari ücretle çalışanlardan gelir vergisi alınmayacaktır. Yani asgari ücrete 350 TL zam uygulanacak.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP