Antioksidan deposu yeşil çay hafızayı da pozitif yönde etkiliyor

  • 39
  • 0 Yorum
Antioksidan deposu yeşil çay hafızayı da pozitif yönde etkiliyor>

Yeşil çayın birçok faydası olduğunu ve içerdiği minerallaerin öğrenme, hatırlama ve anksiyete bozuklukları üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyleyen Fitoterapi Derneği başkanı. Ekrem Sezik, yeşil çayda antioksidan etkinin yanı sıra teanin etkilerinin de ön plana çıktığını söylüyor. Antioksidanın günde 4-5 bardak yeşil çay içerek alınabileceğini ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etki elde edilebileceğini belirtiyor. Sezik, theaninin öğrenme ve bellek üzerindeki etkileri konusunda birçok araştırma olduğunu ifade etti.

Yeşil çayın Güney Çin'de 5.000 yıl önce kullanıldığı ve yeşil çaydan farklı içeceklerin hazırlandığı bilinmektedir. Geleneksel Çin tıbbı, BC. 1000-200 yılları arasında yazdığı kitaplarında, sağlıklı insanların stresi önlemek için yeşil çay içmeleri önerilir. Kısacası, bu bilgiler yeşil çayın binlerce yıldır bilindiğini ve iyileştirici bir madde olarak kullanıldığını göstermektedir. Öte yandan, son çalışmalar antioksidanların sağlığın korunmasında önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.

Bu nedenle, antioksidan maddeleri çay içerek almak giderek yaygınlaşmaktadır. Farklı antioksidan maddeler taşıyan bitki parçalarından hazırlanan torba bitki çayları piyasada mevcuttur. Bunlardan en önemlisi yeşil çaydır. Bu nedenle, son yıllarda ülkemizde yeşil çay tüketimi önemli ölçüde artmıştır.

Yeşil çay nasıl elde edilir?

Yeşil çay, çay bitkisinin fermente edilmemiş yapraklarıdır. Bitkinin üstünde ve altında 2-3 yaprak toplanır ve kurutulur. Kimyasal yapısı siyah çaya benzer, ancak antioksidan etkiye sahip polifenoller yeşil çayda daha fazladır. Bu nedenle, çoğunlukla bu amaç için kullanılır. Günde 3-4 bardak yeşil çay içmek uygun miktarda antioksidan almak için yeterlidir.

Yeşil çay ile taşınan önemli maddeler

Yeşil çay kateşinleri, flavonoller ve farklı polifenol yapıdaki maddelerin yanı sıra kafein ve theanine adı verilen bir amino asit. madde taşır. Yeşil çayın sağlık için yararlı kullanımı, bu maddelerin ortak etkilerinden kaynaklanmaktadır. Yeşil çay% 2-4 kafein,% 1-2 teanin ve% 25 gibi antioksidan etki sağlayan kateşinler içerir.

Yeşil çay nasıl hazırlanmalı?

Kateşinlerin önemli bir kısmı demlenmenin ilk 5 dakikasında poşetten suya geçer. Ortamda limon bulunursa, suya geçiş hızı artar. Bu nedenle, bardağa yerleştirilen yeşil çaya 70-80 derece sıcak su eklendikten ve 1 ince dilim limon koyduktan sonra yaklaşık 5 dakika tutulur. Torba bu sürenin sonunda çıkarıldığında, bardağın içindeki sıvı içinde yeterli antioksidan madde yoğunluğu sağlanır.

Sağlık ve teanin

Son yıllarda teanin ile ilgili deney hayvanları ve insanlar üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bunlardan bazıları hakkında konuşalım: Sıçanlarda yapılan çalışmaların öğrenmeyi hızlandırdığı ve hatırlamayı artırdığı gösterilmiştir. Yine sıçanlarda yapılan çalışmalarda, yüksek tansiyonu olanların kan basıncında önemli ölçüde azaldığı ve normal tansiyonu olanlarda herhangi bir değişiklik olmadığı gösterilmiştir. Kafeinin kan basıncını arttırıcı etkisini azalttığı deneylerle yapılan çalışmalarda elde edilen bir sonuçtur.

Japonya'da insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, deneklere 50-200 mg theanine verildi ve kullanılmayan deneklere göre theaninin beyindeki alfa dalgalarının sıklığını artırdığı belirlendi. Alfa dalgalarının sıklığındaki artış, kişide uyuşukluk yaratmadan bir gevşeme ve gevşeme yarattığı için çok önemlidir. Bu bilgilere dayanan yeni çalışmalarda, teaninin yüksek anksiyete bozukluğu olan kişilerde (sürekli, aşırı ve uygunsuz bir anksiyete durumu) düzeltici bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir diğer önemli bilgi, serum, karaciğer ve beynin, teanin aldıktan 1 saat sonra en yüksek seviyeye ulaşması, bu seviyenin serum ve karaciğerde hızla azalması, ancak yutulduktan 5 saat sonra beyinde azalmaya başlamasıdır. Yeşil çayın geleneksel Çin tıbbında rahatlatıcı bir ajan olarak kullanımını açıkladığı için bu bilgi son derece önemlidir. Aslında, bu bilgi stajyerinin önemini açıklamak için yeterlidir.

Yeşil çay üzerine yapılan diğer çalışmaların önemli bir bölümünün, sürekli yeşil çay tüketilen Uzak Doğu ülkelerindeki salgın araştırmalar olduğunu belirtmek. 

Antioksidan etkiye bağlı olarak, kolon, meme, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı bulunmuştur. ”

Günde 4-5 bardak yeşil çay içerek, kardiyovasküler sistem üzerindeki olumlu etkilerin yanı sıra iyi ve ucuz bir antioksidan etkiye ulaşılabileceğini söyledi. Sezik, stajyerinin öğrenme ve hatırlama üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra endişe giderici etkilerinin altını çizmektedir. Sezik sözlerini "Yeşil çay içmenin, çaydan keyif almanın yanı sıra sağlık için de önemli faydaları var" diyerek sözlerini sonlandırıyor.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP