Anne Sütünü Arttırmak İçin 20 Öneri!

Çocuk Gelişimi

Anne Sütünü Arttırmak İçin 20 Öneri!

Yenidoğan bebekler için en faydalı besin anne sütüdür. Anne sütü arttırmak için sizlere öneriler sıraladık. Anne sütünü arttırmak için ne yapmalısınız? cevabı yazımızda... 


Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğmasını sağlamak için elinizden geleni yaptınız. Bebeğiniz doğduktan sonra, bu amaç doğrultusunda yaşamaya devam edeceksiniz. Bu doğrultuda, en büyük yardımcınız anne sütü olacaktır. Anne sütünün faydaları bebeğinizi daha sağlıklı hale getirir ve emziren bir anne olarak emzirmenin doğum sonrası dönemde sizi nasıl iyileştirdiğini göreceksiniz. Anne sütünü arttırmak için ne yapmalısınız?

Bazı dönemlerde, düşük süt seviyesi nedeniyle bebeğiniz için yeterli olmadığından endişe duyabilirsiniz. Bu gibi zamanlarda anne sütünü artırmanın yolları hakkında araştırma yapmak normaldir. Emziren annenin ne yemesi gibi sorulara cevap arıyorsanız, önerilerimize bir göz atmalısınız.

 

Emziren Annelere Anne Sütü Artırmak İçin Öneriler

 1. Su tüketimi süt beslenmesini ve miktarını artıran en önemli faktördür. Günde en az 2-3 litre sıvı tüketmeli ve her emzirmeden sonra kaybettiğiniz sıvıyı takviye etmelisiniz. Anne sütünü artıran içeceklerle takviye alabilir ve süt kalitenizi de artırabilirsiniz.
 2. Doğumdan sonra hızla kilo vermek için doğum sonrası diyet yapmamalısınız. Yeterli ve çeşitli beslenme, anne sütü miktarını artıracak ve aşırı kilonuzu kaybetmenize yardımcı olacaktır.
 3. Günlük protein ihtiyaçlarınızı karşılamak için hem bitki hem de hayvansal protein kaynaklarını kullanabilirsiniz. Ispanak, brokoli, haşlanmış patates ve yeşil fasulye, proteinin en zengin sebzeleri arasındadır. Ayrıca kuru fasulye, bakliyat gibi yeşil mercimek, protein ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 4. Mevsim meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Mevsimsiz meyvelerde bol miktarda kimyasal takviye bulunduğundan, bu meyveler anne sütünü artıran besin maddeleri listesine dahil edilmez.
 5. Süt ürünleri, et ürünleri, hububat, bakliyat, kuruyemiş, meyve, sebze… Her yiyecek grubuna orantılı olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.
 6. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığının korunması, sinir sistemi ve kasların çalışması sağlık açısından çok önemlidir. Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin süt ürünlerinin yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, badem, susam ve kekik gibi baharatlar da kalsiyum ihtiyaçlarınızı karşılayacak yiyecekler arasındadır.
 7. Yeşil yapraklı sebzeler kan dolaşımını düzenler, kalsiyum ihtiyaçlarını karşılaması dışında bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne sütünü arttırmak için roka, semizotu, maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz.
 8. Çok şekerli yiyecek veya içecek ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna bir katkısı yoktur. Tatlılarınıza sütlü tatlılar ve meyveler sağlarsanız, ihtiyacınız olan besin değerlerini karşılayabilir ve gereksiz kalori alımını önleyebilirsiniz.
 9. Arpa, kara susam tohumu, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı yüksek besin değeri olan yemeklerinize eklenmelidir.
 10. Kabak, havuç, kayısı ve kavun gibi turuncu renkli sebzeler ve meyveler beta karoten açısından zengindir ve yemenize yardımcı olur. A vitamini açığınızı kapatmanıza yardımcı olabilecek beta karoten, sizin ve bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynar.
 11. Anne sütünün azaltılmaması için yapılması gerekenler arasında bol miktarda dinlenme vardır. Yorgunluk ve stres sütünüzün azalmasına neden olabilir. İyi uyku, süt miktarını artıran önemli faktörlerden biridir. Bebeğiniz uyurken her fırsatta rahatlayabilir ve uyumak için zaman ayırabilirsiniz.
 12. Gerilmiş ve tamamen boşaltılmamış memede süt üretimi yavaşlar veya durur. Bu nedenle emzirmeden sonra bir meme diğer memeye geçirilmelidir.
 13. Geceleri emzirmek süt oluşumunuzu artırır. Bebeğiniz uyanmazsa, sütünüzü sağmak ve saklamak yararlanabileceğiniz çözümler arasındadır.
 14. 6. aydan sonra, sütünüzle ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için, ek yiyecek açılsa bile, iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edin.
 15. Emzirirken, sütün süt kanallarını tıkaması için makas hareketi yapmayın. C harfi çizecek şekilde elinizi göğsünüzde hareket ettirin. Göğsünüzü üstten ve alttan hafifçe sıkarak emzirmelisiniz.
 16. Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmemeli, kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, anne sütünü artıran sağlıklı içeceklere dönebilirsiniz.
 17. Emzirme döneminde doğum kontrol hapları almamak en iyisidir, çünkü hormonal dengenizde yeni bir yapı oluşturacak ve süt üretiminizi azaltacaktır.
 18. Emzirmeye acele etmeyin. Bebeğiniz sizin ve bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyonda emmeyi bitirene kadar emzirebilirsiniz. Bu şekilde süt oluşumunuz olumlu yönde etkilenir.
 19. Bebeğinizi emzirdiğinizde sütünüz artar. Bebeğinizi yalnızca ilk 6 ay boyunca emzirmelisiniz. Bebeğinize erken verdiğiniz ek yiyecekler süt emilimini azaltabilir, bu da süt oluşumunuzu önler. Ağlamadan bebeğinizi sık sık emzirebilirsiniz.
 20. Emziren annelerin beslenme ve artan sıvı ihtiyaçlarını destekleyen bitki çayları tüketebilirsiniz. Anne sütünü artıran yiyeceklerle sütünüzü artırabilirsiniz.

 

Yenidoğan Döneminde Emzirme Düzeni Nasıl Olmalı?

Emzirme hem bebek hem de yeni anne için öğrenilmesi gereken bir süreçtir. Bebek emmeyi öğrenirken, anne emzirmeyi öğrenmeye çalışır ve bu öğrenme süreci biraz zaman alır.

 

İşte yenidoğan döneminde emzirme ile ilgili bilinmesi gerekenler

 

 1. Doğumdan hemen sonra emzirme hem bebeğin sakinleşmesi hem de annenin bebeği ile en kısa sürede şehvetli temas kurması için gerçekleşmelidir. Emzirme süresi ne kadar kısa olursa o kadar kolay olur.
 2. Kolostrum adı verilen ilk süt, bebeği hastalıklardan koruyan antikorlar içerir.
 3. Bebeklerin midesi çok küçük olduğundan, yavaş yavaş ve sık sık emmek isterler.
 4. Doğumdan sonraki ilk gün, emme için güç toplayabilir ve güçlü bir şekilde ememezler. Bu gibi durumlarda, bebeğin başı ve vücudu sürtünme yoluyla emmeye teşvik edilebilir.
 5. Meme ucu ile, bebeğin dudakları ve ağzı ağzını açmak için dokunur ve bebeğin göğsü kavraması sağlanır.
 6. Bebek sadece meme ucunu değil, aynı zamanda memenin kahverengi kısmını da ağzıyla kavramalıdır.
 7. Süt salgısını artırmak için, memeye masaj yapılarak süt salgısı uyarılır.
 8. İlk kavrama sırasında, anne meme hassasiyeti nedeniyle biraz zarar görebilir, ancak ağrı devam ederse, emzirme pozisyonu ve bebeğin göğsü kavrama şekli yanlış olabilir. Bu gibi durumlarda, bebeğin memeyi doğru şekilde kavraması için bebeğin memeden ayrılması gerekir.
 9. Bebekten meme ucundan ayrılması istendiğinde, bebeğin dudağını pembemsi parmağın ucu ile hafifçe iterek ve meme ucundan kolayca ayrılarak gevşetilir.
 10. İlk günden sonra süt miktarı emme ile artar. Böylece, iki emzirme arasındaki zaman zamanla uzamaya başlar ve düzenlenir.
 11. Emzirme döneminde anne adayı ve bebek rahat bir pozisyonda olmalıdır. Kolun yastığın altında desteklenmesi, emzirmeyi desteklemek için ayak tabanını kaldırmak annenin rahat bir emzirme pozisyonu için yardımcı olur.
 12. Emzirme döneminde bebeğin tüm vücudu anneye bakmalıdır.
 13. Emzirirken, meme alttan dört parmak ve üstte başparmak ile desteklenmelidir. Memeyi tutarken, memenin kahverengi kısmına (areola) dokunmamaya dikkat edilmelidir.
 14. Anne sütü daha bol hale geldikçe, bebek daha fazla gaz üretmeye başlar. Her emzirmeden sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bir memeden diğerine geçerken, gazı tekrar çıkarmak gerekir.
 15. Bebek her iki göğsünden de emzirilmelidir. Böylece, her iki göğüs de süt salgılar. Sütyen askısı, hangi memenin hangi öğünde emzirildiğini hatırlamak için işaretlenebilir veya son emzirmeye bir göğüs pedi yerleştirilebilir.
 16. Bebek 2.5-3 saat içinde kendiliğinden uyanmazsa, uyanmalı ve emzirilmelidir. Prematüre bebeklerde bu sınır 2 saattir. Bebeğin kan şekerinin düşmemesi için 2 saatte bir emzirmek gerekir.
 17. Bebek bezini günde 4-6 kez doğumdan birkaç gün sonra ıslatırsa ve en az 2 kez kaka yaparsa, kilo alımı normalse, yeterince beslenir demektir.
 18. Yeni doğan bebekler ilk haftalarda günde 10-12 kez, sonraki haftalarda 8-10 kez emerler.
 19. Göğüsleri sıkmayan göğüsler her gün ılık su ile giyilmeli ve temizlenmelidir.
 20. Annenin stres seviyesi sütün kalitesini etkiler. Anne sütünü arttıracak kadar dinlenmeli, dengeli ve sağlıklı bir diyet yapmalı ve bol miktarda sıvı tüketmelidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap