Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Sağlık

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız yaraları hemen hemen herkesin başına en az yılda birkez gelmektedir. Aft olarak adlandırılan ağız yaralarına ne iyi gelir? Ağız yaralarına iyi gelen bitkisel ürünler nelerdir? Detaylar yazımızda..."Aftöz ülser" ismi verilen ve halk arasında ağızda çıkan yara olarak adlandırılan bu rahatsızlığı her sene yüz binlerce kişi yaşıyor. Ortaya çıkma nedeni kişiden kişiye değişiklik göstersede yetersiz beslenme, lokal travma, stres, hormonal değişiklikler, alerji ve genetik yatkınlık ağızda yara oluşumunun genel nedenlerinden.

Yediklerimizden, içtiklerimizden keyif alamamamızın sebeplerinden biri ağız içinde meydana gelen yaralardır. Bu yaralar hemen herkeste yılda bir kez meydana gelir bazen 2-3 günde iyileşirken bazende daha fazla sürede iyileşmektedir. Bu can sıkıcı sorunu ortadan kaldırmak için herkesin aklındaki soru aynı, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız yaraları neden olur?

 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tükettiğinizde de ağız yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.
 • Uzun süre ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına yol açabilir.
 • Ağız temizliğine yeterince önem verilmediği ve özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları oluşabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra gün içinde ağız içinin sık sık yıkanması ve gargara yapılması da ağız içi sağlığınızı korumanızı sağlar. Aksi takdirde ağız içi yaralarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Enfeksiyon hastalıklarına yakalandığınızda vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak ağız içinde de yaralar çıkabilir.
 • Aşırı yağlı, şekerli, asitli yiyecekleri sıklıkla tüketmek kısacası sağlıksız beslenme ağız yaralarının oluşmasına sebep olabilir.
 • Stres, depresyon, aşırı endişe, kaygı gibi durumlar da ağız yaralarının meydana gelmesine ön ayak olabilir.

Ağız Yaralarının Belirtileri

Ağız içinde hafif bir çıkıntı, son derece acılı ve ağrılı noktacıklar ağız yaralarının oluşma süreçleridir. Ağız yaralarının oluşmasına sebep olan ilk durum yeterince temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ağız yaraları sürekli yenilemeye, uzun süre boyunca iyileşmemeye devam ederse bazı kanser türleri için de belirti sayılabilmektedir.

Ağız yaralarının oluşumunu ortadan kaldırmak veya bu riski en aza indirmek için beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Sık antibiyotik kullanımı da bu yaraların oluşumu tetiklemektedir.

 

Ağız Yaralarının Tedavisi

Ağız yaralarını iyileştiren en etkili yöntemlerden biri halk arasındaki yaygınlığı ile de bilindiği üzere karbonat ile bölgenin temizlenmesi olmaktadır. Ağız içinde yara üstüne karbonat uygulaması acıyı ve ağrıyı alarak kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

Bunun dışında tuz ve suyun karıştırılarak bununla gargara yapılması da son derece yaygın olan bir diğer yöntemdir. En başta hafif bir acı duyarak kaşıntı ve yanma hissini yaşatsa da kısa süre sonra yaranın ortadan kalkmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi olarak ayva meyvesinin tüketilmesi veya komposto olarak içilmesi halinde ağız yaraları için iyileştirici etkiye sahiptir.

Bu şekilde evde uygulanabilecek yöntemlere ek olarak eczanelerden temin edilebilecek ağız yaraları için kremler de tedavi sağlamaktadır. Buna gargaralar da eklenebilir.

Bitkisel poşet çaylarının ağız yarasının üzerine uygulanması, iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde etki etmektedir. Tüm bu yöntemler uygulanmasına rağmen eğer ağız yaralarınızda iyileşme veya küçülme yoksa kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekebilir. 1 cm’den büyük boyutlarda seyreden ağız yaraları aynı zamanda  uzun süre olmasına rağmen iyileşme göstermeyen ağız yaraları son derece tehlikeli olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir uzmana danışmak gerekmektedir.

 

Ağız Yaralarının Bitkisel Tedavisi

Sirke: Ağız yarası için bitkisel çözümler denince akla ilk gelen sirke kullanımıdır. Sirke ile gargara en kısa sürede iyileşme ile sonuçlanan durumlara vesile olmaktadır. Daha birçok bitkisel yöntem arasında yer alan kuru üzüm, anason ve balın karışımı sayesinde ağız yaralarınıza bunları sürerek bitkisel yöntemlerde tedavi yapabilirsiniz.

Papaya: Papayada bolca C vitamini bulunur. Karotenoid, A vitamini ve diğer besin maddelerini de barındırır.Son derece lezzetli olan papaya, protein sindiriminde sorun olanlara önerilir. Öte yandan papaya ağızdaki yaraların daha hızlı geçmesini de sağlamaktadır.İltihap sökücü özelliği olması nedeniyle de dünyanın bazı bölgelerinde diş ağrıları için tüketilir.Papayayı ağzınızda çiğneyerek ağzınızdaki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kekik: Kekik, ağız içi temizliğini son derece etkili bir şekilde gerçekleştiren bir maddedir. Bolca kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi yeniden oluşumunu da ortadan kaldırmaya son derece etki edecektir. Kekik, susam yağı ve sirke ile gargara yapılabilir.

Meyan kökü: Sevenleri de var sevmeyenleri de. Meyan kökü 6.000 yıldır tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. Tedavisinde kullanılan hastalıklar ise bir hayli fazla.Yapılan araştırmalarda, meyan kökünün ağızda çıkan yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olduğu görüldü. Kesinlikle denemeye değer!

Dut: Dut şurubu, yine ağız yaraları için etkili olan bitkisel yöntemlerdendir. Herhangi bir pamuklu çubuk yardımı ile ağız içindeki yaralarınıza dut şurubunu uygulayabilirsiniz. Nar ekşisi de aynı şekilde ağız yaraları üstüne uygulandığında iyileşme sürecini anında başlatan bir etkiye sahiptir.

Karanfil: Ağız yaralarına iyi gelen bitkiler arasında karanfil de bulunmaktadır. Bu bitki hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Bu sayede kısa sürede ağız yaralarından kurtulabilirsiniz.

Maydonoz: Maydonoz yapraklarını yemek ağız yaralarını giderebilir. Bol miktarda demir içerdiği için demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Limon: Yine sirke kadar etkili olan bir başka yöntem limon suyu ile gargara yapmaktır. Limon suyunun bakterileri öldürme özelliği vardır. Bundan dolayı düzenli limon tüketimi aynı zamanda ağız yarası sorunları yaşamanızı engelleyebilir.

Bunun dışında  soğan, erik, fesleğen gibi bitkiler de ağız yaralarına gayet etkili olan maddeler içermektedir. Bu bitki çayı karışımlarının veya macunlarının uygulanması sırasında biraz canınız acıyabilir, aşırı yanma hissi duyabilirsiniz ancak bu kısa sürede ortadan kalkıp iyileşmeye başlayan yaralar, çok kısa bir süre içerisinde tamamen kurtulmayı sağlayacaktır.

 

Ağız yaralarını aynı gün içinde geçiren karışım tarifi

Ağız yaralarınız sizi çok fazla rahatsız ediyorsa ve çok kısa sürede çözüm bulmak istiyorsanız sumak-sirke-su karışıma şans verebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı sumak
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 1 su bardağı su

Nasıl hazırlanır?

 • Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.
 • Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.
 • Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap