Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

 • 644
 • 0 Comments
Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?>

Ağız yaraları hemen hemen herkesin başına en az yılda birkez gelmektedir. Aft olarak adlandırılan ağız yaralarına ne iyi gelir? Ağız yaralarına iyi gelen bitkisel ürünler nelerdir? Detaylar yazımızda...

"Aftöz ülser" ismi verilen ve halk arasında ağızda çıkan yara olarak adlandırılan bu rahatsızlığı her sene yüz binlerce kişi yaşıyor. Ortaya çıkma nedeni kişiden kişiye değişiklik göstersede yetersiz beslenme, lokal travma, stres, hormonal değişiklikler, alerji ve genetik yatkınlık ağızda yara oluşumunun genel nedenlerinden.

Yediklerimizi ve içtiklerimizi beğenemememizin sebeplerinden biri de ağızda meydana gelen yaralardır. Bu yaralar hemen hemen herkesin yılda bir kez meydana gelir, bazen 2-3 günde iyileşir, bazen daha fazla iyileşir. Bu sinir bozucu sorunu gidermek için, herkesin aklında olan soru aynıdır, Ağız Ağrısına Ne İyi Gelir?

 

Ağız yaraları neden olur?

 • Çok sıcak veya çok soğuk içecekler tüketirseniz, ağızda yaralara da neden olabilirsiniz.
 • Uzun süreli ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına neden olabilir.
 • Ağız yaraları ağız hijyenine dikkat edilmezse ve dikkat edilirse ortaya çıkabilir. Düzenli diş fırçalamanın yanı sıra gün boyunca sık sık ağız yıkama ve ağız yıkama, ağız sağlığınızı garantiler. Aksi takdirde, oral yaralar yaşayabilirsiniz.
 • Enfeksiyöz hastalıklar olduğunda, vücut direncindeki azalmaya bağlı olarak ağızda da yaralar olabilir.
 • Aşırı yağ, şekerli, asitli yiyeceklerin sık tüketilmesi, kısaca sağlıksız beslenmenin ağızda yaralara neden olabilir.
 • Stres, depresyon, aşırı anksiyete, anksiyete ayrıca ağızda yara oluşumuna neden olabilir.

 

Ağız Yaralarının Belirtileri

Ağızda hafif bir çıkıntı, son derece ağrılı ve ağrılı noktalar, ağız yaralarının oluşum sürecidir. Ağız yaralarına neden olan ilk durum temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Ek olarak, ağız yaraları sürekli olarak yenilenmeye devam ederse ve uzun süre iyileşmezse, bazı kanser türleri için bir semptom olarak düşünülebilir.

Ağız yaraları oluşumunu önlemek veya en aza indirmek için beslenme konusunda özen gösterilmelidir. Sıklıkla antibiyotik kullanımı da bu yaraların oluşumunu tetikler.

 

Ağız Yaralarının Tedavisi

Ağız yaralarının iyileşmesinde en etkili yöntemlerden biri, halk arasında yaygınlığı ile bilindiği gibi bölgenin karbonatla temizlenmesidir. Karbonatın ağızdaki yaraya uygulanması ağrı ve ağrı alabilir ve kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Ek olarak, tuz ve suyun karıştırılması ve bununla gargara yapılması da çok yaygın bir yöntemdir. İlk başta hafif bir ağrı ile kaşıntı ve yanma hissedebilse de, kısa bir süre sonra yaranın kaybolmasına büyük katkı sağlar.

Diğer bir tedavi yöntemi olarak, ayva meyvesi tüketilir veya tüketilir, ağız yaraları üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır.

Evde bu şekilde uygulanabilecek yöntemlere ek olarak eczanelerden temin edilebilen ağız yaralarına yönelik kremler de tedavi sağlar. Ağız suları da eklenebilir.

Bitkisel çay poşetlerinin oral yara üzerine uygulanması iyileşme sürecini hızlandırır. Tüm bu yöntemler uygulanmasına rağmen, ağız yaralarınız iyileşmezse veya küçülmezse, derhal doktora başvurmanız gerekebilir. 1 cm'den büyük olan ağız yaraları da uzun süre iyileşmeseler bile aşırı derecede tehlikeli olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa derhal bir uzmana danışılmalıdır.

 

Ağız Yaralarının Bitkisel Tedavisi

Sirke: Ağız yaraları için bitkisel çözümler söz konusu olduğunda sirke kullanımı akla gelir. Sirke gargarası, mümkün olan en kısa sürede iyileşmeyle sonuçlanan durumlara elverişlidir. Daha birçok bitkisel yöntemde kuru üzüm, anason ve bal bulunur ve bitkisel yaraları ağız yaralarınıza uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Papaya: Papaya'da bol miktarda C vitamini vardır. Karotenoid, A vitamini ve diğer besinleri içerir. Protein sindiriminde problem yaşayanlar için son derece lezzetli olan Papaya tavsiye edilir. Öte yandan, ağızdaki papaya, iltihap giderici özelliği nedeniyle bölgedeki yaralardan daha hızlı geçmesi için dünyanın bazı bölgelerinde diş ağrısı için tüketilmektedir.

Kekik: Kekik, ağız temizliği son derece etkili performans gösteren bir maddedir. Bol kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandıracak ve yeniden oluşumunu ortadan kaldıracak büyük bir etkiye sahip olacaktır. Kekik, susam yağı ve sirke ile garnitür.

Meyan kökü: Aşıklar ve aşıklar var. Meyan kökü 6.000 yıldır tedavi amaçlı kullanılmıştır. Çok fazla tedavisinde kullanılan hastalıklar. Yapılan araştırmalarda, yaranın ağzındaki meyan kökü kökünün daha çabuk iyileşmesine yardımcı olduğu bulundu. Kesinlikle denemeye değer!

Dut: Dut şurubu, ağız yaralarında etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Herhangi bir pamuklu çubuk yardımı ile dut şurubu ağzınıza yaralarınıza uygulayabilirsiniz. Nar suyu aynı zamanda ağız yaralarına uygulandığında iyileşme sürecini hemen başlatan bir etkiye sahiptir.

Karanfil: Karanfil, ağızda yaralara iyi gelen bitkiler arasındadır. Bu bitki hem ağrıyı azaltan hem de bakteri öldürücüdür. Bu sayede kısa sürede ağız yaralarından kurtulabilirsiniz.

Maydanoz: Maydanoz yaprağı yemek ağızdaki yaraları rahatlatabilir. Bol miktarda demir içerdiğinden, demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Limon: Sirke kadar etkili olan bir diğer yöntem ise limon suyuyla gargara yapmaktır. Limon suyunun bakterileri öldürme yeteneği vardır. Bu nedenle düzenli limon tüketimi ağızda ağrı hissetmenizi önleyebilir.

Ayrıca soğan, erik, fesleğen gibi bitkilerde ağız yaraları için çok etkili maddeler bulunur. Bu bitkisel çay karışımları veya macunlarının uygulanması sırasında biraz acı hissedebilirsiniz, aşırı yanma hissedebilirsiniz, ancak kısa sürede kaybolan ve iyileşmeye başlayan bu yaralar çok kısa sürede tam bir rahatlama sağlayacaktır.

 

Ağız yaralarını aynı gün içinde geçiren karışım tarifi

Ağız yaralarınız sizi çok fazla rahatsız ediyorsa ve çok kısa sürede çözüm bulmak istiyorsanız sumak-sirke-su karışıma şans verebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı sumak
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 1 su bardağı su

Nasıl hazırlanır?

 • Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.
 • Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.
 • Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.
image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP