Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri (Güncel)

  • 130
  • 0 Comments
Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri (Güncel)>

Af hukukundaki gelişmeler gündemimizde olmakla birlikte, çoğu insanın ilgilendiği ve hevesle beklediği af yasasında son durumu sizin için derledik. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan af yasası düzenlemesi sona erdi. Bu yeni infaz düzenlemesinde önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir sunum hazırlandı ve yeni infaz düzenlemesinde birçok değişiklikle birlikte son halini aldı. Geçen yılın (2019) değerlendirme toplantısında af yasası ve ikinci yargı paketinden bahsedildi. Yeni uygulama düzenlemesi 2020'de hangi suçları kapsayacak? Af hukuku karar paketleri nelerdir? Tüm sorularınız makalemizde cevaplanmıştır.

2020 için kesinleştiği belirlenen ikinci infaz paketi Ocak 2020'de açıklığa kavuşmadı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılındaki değerlendirme toplantısında devam eden icra düzenlemesi hakkında konuştu;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi Mayıs 2019'da milletimizle paylaştık. Belgedeki hedeflere ulaşmak için hazırlanan ilk yargı paketi Meclis'te geçen yıl yeniden kabul edilerek yasalaştı. Bu düzenleme ile cezai adalet sistemine "seri prosedür" ve "basit yargılama" adı altında iki yeni başvuru getirdik. “Suçların cezalandırıldığı ve ceza adalet sisteminin amacına uygun, kamu vicdanını rahatsız etmeyecek ılımlı ve adil bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. İcra düzenlemesini içeren ikinci yargı paketi hazırlıklarını tamamladık ve birkaç hafta içinde Meclis gündemine getirdik. " dedi.

Af Kanunu 2020

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtuluş, af yasası ile ilgili bazı açıklamalar yaptı;

Adalet Bakanlığımız iyi bir iş çıkardı. Parti daha önce konuşulmuştu. Ayrıca Bakanlar Kurulu'nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle gerekli toplantılar yapıldı. Biliyorum. Böylece belli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacaktır. Yürütme ile ilgili bu düzenlemenin en kısa zamanda gündemde olacağını biliyorum. Elbette, bunu bir af olarak görmemeliyiz. Bu bir icra indirimi. Burada ana fikir şudur; “Hapishaneler çok dolu. Boşaltalım. ”İndirim yok. Önemli olan ceza ve caydırıcılık arasındaki dengeyi kurmaktır.

2020 Af Kanunu Neleri Kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, icra hukuku ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. Yeni düzenlemelerde nihai rakamlar verildi. 5 ayrı pakette sunulması planlanan 160 maddelik yargı paketi Başkan tarafından onaylandı. Gözler ikinci yargı paketi için parlamentoya çevrildi. Bundan sonra, 2020'de afın serbest bırakılıp bırakılmayacağı ile ilgili sorular gündeme getirildi. Yeni icra düzenlemesi 30 maddelik ikinci yargı paketinde belirlenecek maddeler ve bazı yeni af düzenlemeleri aşağıdaki gibidir;

70 Yaş Üstü Cezasını Evde Çekebilir

Yaşlıları kapsayan bu makalede, 70 yaşından büyük bir kişi, suçuna göre hapse girmeyecek olan evinde cezalandırılacak. 70 yaş ve üstü insanları kapsamasına rağmen, işlenen suç ve aldığı cezadaki bu yeni düzenlemede önemli bir ayrıntıdır. 1 yıla kadar olan para cezaları için 70 yaş ve üstü kişiler yer alacaktır. Bu, 71 yaşında ancak 6 yıl hapis cezasına sahip bir kişinin, yaşından bağımsız olarak evde cezalandırılamayacağı anlamına gelir. 70 yaşından büyük ve 1 yıla mahk personm edilen kişi evde cezalandırılacaktır. İnsanlar elektronik cihazlarda takip edilecek. 75 yıldan fazla ceza alan kişilerde bu süre 1 yıldan 4 yıla çıkacak. Başka bir deyişle, 70'in üzerindeki ceza sınırı 1 yıl, 75'in üzerindeki ceza sınırı 4 yıl olacaktır.

Doğum Yapan Kadınların Suçunda Erteleme

2020 Af Yasası'ndaki yeni yönetmelikte doğum yapan kadınlar ele alındı. Bu makalede, işlenen suçun süresine bakarak 2 farklı düzenleme yapılmıştır. Hapishanede doğum yapan kadının doğumunun belirli bir süre sonra geçip geçmediği ile ilgilidir. Kadının doğumundan 1,5 yıl sonra hapsedilmez. Doğum yapan kadının suçlusu 1,5 yıl ertelenecek. Bununla birlikte, doğum süresi olan kadınlar, cümle süresi 3 yıldan az ise, evlerinde ceza alacaktır. Evde doğum yapan kadının cezası, 70 yaşın üzerindeki insanlarda olduğu gibi elektronik sistemde takip edilecektir.

Gece veya Hafta Sonu Hapishane Sistemi

Yürütmeyi yürütmek için yeni bir sistem daha geldi. Bu yeni sistemde, yaş ve cinsiyete bakılmaksızın, suçlu olan ve hapishanede kalacak herkesi kapsar. Bu yeni sistem daha önce icra yönetmeliği ile gelen inovasyona dahil edilmişti, ancak sistem belirli bir ay (6 ay) altındaki cezaları kapsayan bir uygulamadır. Yeni af kolluk sisteminde, cezalandırılan suçluların cezalarını gece veya hafta sonu alabilecekleri bir cezaevi sistemi uygulamaya konulmuştur. Bu sistemden yararlanmak için 24 ay veya daha az hapis cezasına çarptırılan suçlular talepte bulunmalıdır. İstekleri üzerine, cezalarını gece cezaevinde verecekler ve hafta sonu hapis cezasına çarptırılacak ya da hapishaneden gönderilecekler. Örneğin; 7 ay hapis cezasına çarptırılan bir adam bu sistemden yararlanabilir. Hafta sonu hapishaneye girdikten ve cezasını aldıktan sonra, 7 ay içinde bulduğu hafta sonu sayısı aldığı cezadan düşülecektir.

Af Örgütü Suçları 2020

30 maddelik yargı paketinin kapsamı dışında bırakılan suçlar aşağıdaki gibidir;

  • Kasten adam öldürme
  • Uyuşturucu ticareti
  • Cinsel suçlar
  • Organize suç
  • Terörizm ve tekrarlanan suçlar

Birçok mahkum ve tutuklu 24 Ekim 2019'da yayınlanan bir önceki yargı paketinden yararlandı. Söz konusu yargı paketini inceleyebilirsiniz.

Yeni infaz düzenlemesinde, evde yaşa göre mahkum edilen, doğum nedeniyle cezası ertelenen ve gece veya hafta sonu mahk thosem edilen kişilerin cezalarında sistematik değişiklikler olmuştur. Yukarıda belirtilen suçlar af yasası kapsamında olmayacaktır. 6 suçta ceza indirimi yoktur.

Af yasası yeni sistemden 32 ay veya daha az hapis cezasına çarptırılanlar hapse girmedi. Bu sistemde değişiklikler yapıldı, şimdi 1 ay hapis cezası alan kişiler 12 gün boyunca hapse girecek ve hapiste kalacaklar.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP