Adaçayının faydaları nelerdir,neye iyi gelir?

  • 37
  • 0 Yorum
Adaçayının faydaları nelerdir,neye iyi gelir?>

Adaçayı bitkisinin tıbbi bir bitki olarak uzun bir geçmişi vardır. Adaçayı, Salvi cinsinin çok yıllık ve bilimsel adı salvia sclarea'dır. Özellikle kadınlarda hormonlar için en önemli esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilir. Kramplar, ağır adet döngüsü, sıcak basması ve hormonal dengesizlikler açısından yararları hakkında birçok iddia vardır. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirme, sindirim sistemini destekleme, göz sağlığını iyileştirme ve lösemi ile savaşma yeteneği ile bilinir.

Misk adaçayı antikonvülsif, antidepresan, antifungal, anti-enfeksiyöz, antiseptik, antispazmodik, büzücü ve antienflamatuar özelliklere sahip en sağlıklı esansiyel yağlardan biridir. Isıtıcı bileşenler içerdiğinden sinir yatıştırıcı olduğu da bilinmektedir. Bu makale, adaçayı yağı ve sağlık yararları hakkında bilgi içermektedir.

Adaçayı clarus adını alır, adaçayı açık bir Latince kelime. Mayıs'tan Eylül'e kadar büyüyen çok yıllık bir bitkidir ve Kuzey Afrika ve Orta Asya'daki bazı bölgelere sahip kuzey Akdeniz'e özgüdür. Bitki 4-5 feet yüksekliğe ulaşır ve kıllarla kaplı kalın kare saplara sahiptir. Lila renkli demet çiçek açar. Adaçayı esansiyel yağının ana bileşenleri sklareol, alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalool, kariofilen, neril asetat ve germacren-D'dir; yaklaşık yüzde 72 yüksek ester konsantrasyonlarına sahiptir.

Adaçayının Sağlığımıza faydaları

Musk adaçayı, hormon seviyelerini doğal olarak dengeleyerek ve tıkalı bir sistemin açılmasını uyararak adet döngüsünü düzenlemek için çalışır. Şişkinlik, kramplar, ruh hali değişimleri ve yiyecek istekleri de dahil olmak üzere PMS semptomlarını tedavi etme gücüne sahiptir. Bu uçucu yağ aynı zamanda antispazmodiktir, yani spazmları ve kas krampları, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi ilgili sorunları tedavi eder. Bunu kontrol edilemeyen sinir uyarılarını gevşeterek yapar. İngiltere'de Oxford Brooks Üniversitesi'nde yapılan ilginç bir araştırma, doğum sırasında aromaterapinin kadınlar üzerindeki etkisini analiz etti. Çalışma sekiz yıllık bir süre boyunca yapılmış ve 8.058 kadını kapsamıştır.

Bu çalışmadan elde edilen kanıtlar, aroma tedavisinin doğum sırasında maternal kaygı, korku ve ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir. Doğum sırasında kullanılan 10 esansiyel yağdan, adaçayı yağı ve papatya yağı ağrıyı hafifletmede en etkilidir. Bir başka 2012 çalışması, lise kızlarının adet döngüsü sırasında aroma tedavisinin bir ağrı kesici olarak etkilerini ölçtü. Bir aroma terapi masaj grubu ve bir asetaminofen (ağrı kesici ve antipiretik) grup oluşturuldu ve tedavi grubundaki deneklere aroma terapi masajı uygulandı. Karına bir zamanlar badem yağı bazlı adaçayı, mercanköşk, tarçın, zencefil ve sardunya yağları kullanılarak masaj yapıldı. Menstrüel ağrı seviyesi 24 saat sonra değerlendirildi. Sonuçlar, adet ağrısındaki azalmanın, aroma terapi grubunda asetaminofen grubundan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Hormonal Dengeyi Destekler

Misk adaçayı vücudun hormonlarını etkiler, çünkü endokrin sistem içinde değil, bitkilerden elde edilen diyet östrojenleri olarak adlandırılan doğal fitoöstrojenler içerir. Bu fitoöstrojenler adaçayı östrojenik etkilere neden olma yeteneği verir. Östrojen seviyelerini düzenler ve uterusun uzun süreli sağlığını sağlar, uterus ve yumurtalık kanseri olasılığını azaltır.

Günümüzde, kısırlık, polikistik over sendromu ve östrojen bazlı kanserler gibi birçok sağlık problemine, kısmen yüksek östrojenli yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle vücuttaki aşırı östrojen neden olmaktadır. Adaçayı, bu östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğu için inanılmaz derecede etkili bir uçucu yağdır. Journal of Phytotherapy Research'te yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmaya göre, adaçayı yağının solunmasının kortizol düzeylerini yüzde 36 azaltma ve tiroid hormon düzeylerini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu buldu. Çalışma 50 yaşlarında menopoz sonrası 22 kadın üzerinde yapıldı ve bazılarına depresyon teşhisi kondu. Araştırmanın sonunda araştırmacılar, adaçayı yağının kortizolün düşürülmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve ruh halini iyileştiren bir anti-depresan etkisi olduğunu belirtti.

Uykusuzluğu Giderir

Uykusuzluk çeken insanlar adaçayı yağı ile rahatlayabilir. Doğal bir yatıştırıcıdır ve uykuya dalmak için gerekli olan sakin ve huzur hissi verir. Bir kişi uyuyamadığında, gün boyunca çalışma yeteneğini olumsuz yönde etkileyen sık sık dinlenir. Uykusuzluk sadece enerji seviyesini ve ruh halini değil, aynı zamanda sağlığı, iş performansını ve yaşam kalitesini de etkiler. Uykusuzluğun iki ana nedeni stres ve hormonal değişikliklerdir. Tamamen doğal bir uçucu yağ, stres ve endişe duygularını hafifleterek ve hormon seviyelerini dengeleyerek uykusuzluğu artırabilir.

Yayınlanmış bir 2017 çalışmasında (kanıta dayalı, tamamlayıcı ve alternatif tıp), lavanta yağı, greyfurt özü yağı ve misk adaçayı yağı içeren bir masaj yağı, gece vardiyaları geri dönen hemşirelerde uyku kalitesini artırmak için olumlu etkiler uyguladı.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Misk adaçayı kan damarlarını açar ve kan dolaşımını iyileştirir; ayrıca beyni ve arterleri gevşeterek doğal olarak kan basıncını düşürür. Bu, kaslara giren oksijen miktarını artırarak ve organ fonksiyonunu destekleyerek metabolik sistemin performansını arttırır. Kore Cumhuriyeti Temel Hemşirelik Bilimleri Bölümü'nde yapılan bir çalışmada, idrar kaçırma veya istemsiz idrara çıkma olan kadınlarda adaçayı yağının kan basıncını düşürme yeteneği ölçülmüştür. Çalışmaya 34 kadın katıldı ve hastalara adaçayı yağı, lavanta yağı veya badem yağı (kontrol grubu için) verildi; Daha sonra bu kokular 60 dakika solunduktan sonra kan basıncı ölçüldü.

Sonuçlar, klar yağ grubunun kontrol ve lavanta yağı gruplarına kıyasla sistolik kan basıncında anlamlı bir düşüş, lavanta yağı grubuna kıyasla diyastolik kan basıncında anlamlı bir düşüş ve kontrole kıyasla solunum hızında önemli bir düşüş yaşadığını göstermiştir. . Veriler, klar yağ inhalasyonunun üriner inkontinansı olan kadınlarda, özellikle değerlendirmelerden geçerken gevşeme sağlamada faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Adaçayı yağının antioksidan ve antienflamatuar özellikleri kardiyoprotektiftir ve doğal olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Yağ aynı zamanda duygusal stresi azaltır ve kan dolaşımını iyileştirir, bu da kolesterolü düşürmek ve kardiyovasküler sistemi desteklemek için iki önemli faktördür. Çift kör randomize bir çalışmada 34 kadın hasta dahil kontrollü bir çalışmaya katılmıştır. Sistolik kan basıncı azaldı ve diyastolik kan basıncı ve solunum hızı bu katılımcıların adaçayı plasebo ve lavanta yağı gruplarına göre önemli ölçüde azaldı. Katılımcılar sadece güvenli esansiyel yağı soludular ve inhalasyondan 60 dakika sonra kan basıncı seviyeleri ölçüldü.

Stres Giderici Olarak Çalışır

Misk adaçayı bir antidepresan ve kaygı için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak hizmet eder; Kaygı ve başarısızlık duygularını hafifletirken, güven ve zihinsel gücü arttırır. Ayrıca sevinç ve rahatlık hissi veren öforik özelliklere sahiptir. Güney Kore'de 2010 yılında yapılan bir çalışmada, adaçayı yağının depresyon hastaları için terapötik bir ajan olarak geliştirilebileceği belirlenmiştir. Çalışma için sıçanlarda antidepresan özellikleri zorla yüzme testi ile ölçüldü; misk yağı en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğu ortaya çıktı.

Lösemi hastalığı ile savaşır

Yunanistan, Atina'daki Yunan Antikanser Enstitüsü, İmmünoloji Bölümü'nde yürütülen umut verici bir çalışmada, adaçayı yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sklareolün lösemi ile mücadelede rolü incelendi. Sonuçlar, sklareolün apoptoz süreci boyunca hücre hatlarını öldürebildiğini gösterdi. Apoptoz, programlanmış bir hücre ölüm sürecidir; Apoptozisin rolünü içeren araştırmalar 1990'ların başından bu yana önemli ölçüde artmıştır. Yetersiz miktarda apoptoz, kanser gibi kontrolsüz hücre çoğalmasına neden oldu.

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Misk adaçayı bakteriyel ve fungal enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını önler; ayrıca vücuda su veya yiyecek yoluyla giren bakterilerin tehlikeli davranışlarını durdurabilir. Bu antibakteriyel özellikler kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve boşaltım sistemini korur. Bu güçlü yağ da antiseptiktir, bu nedenle bu uçucu yağı onlara uygularken, yaralara mikrop bulaşmaz. Bu faydalı özellik yaraları korur, kesikleri iyileştirir ve vücudun hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Postepy Dermatol Alergol dergisinde 2018'de yayınlanan bir çalışmada, adaçayı yağının antimikrobiyal özellikleri nedeniyle cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabileceği belirlenmiştir. Sonuçlar, uçucu yağın, yara enfeksiyonlarından izole edilen klinik suşlara karşı güçlü bir antistafilokok aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Misk adaçayı yağı, birçok çiçek ve baharat bitkisinde bulunan doğal olarak oluşan bir fitokimyasal olan linalil asetat adı verilen önemli bir ester içerir. Bu ester cilt iltihabını azaltır ve döküntüler için doğal bir ilaç olarak çalışır; ayrıca ciltte yağ üretimini de düzenler. Misk adaçayı yağı, bu bağlamda jojoba yağına benzer şekilde çalışır, bu nedenle ikisini birleştirmek, cildi gün boyunca bile tutacak mükemmel bir cilt nemlendiricisi yapar.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim sistemi sağlığın temelidir. Bu şaşırtıcı sistem, günlük olarak tüketilen yiyecekleri ve sıvıları sindirme görevini tamamlamak için birlikte çalışan sinir, hormon, bakteri, kan ve organların bir kombinasyonunu içerir. Bu fayda için kanıtlar sınırlı olmasına rağmen, sindirim sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran mide suları ve safranın salgılanmasını arttırmak için misk adaçayı yağı kullanılmıştır. Hazımsızlık semptomlarını hafifletir ve kramp, şişkinlik ve abdominal rahatsızlığı en aza indirir.

Bu güçlü uçucu yağ, mide rahatsızlığını önlemek için de çalışabilir ve vücudun gün boyunca tüketilen temel vitaminleri ve mineralleri emmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenlemek, kabızlığı gidermek ve midede ülser semptomlarını ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP