Adaçayının faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Günde kaç kez içilmeli?

 • 51
 • 0 Yorum
Adaçayının faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli? Günde kaç kez içilmeli?>

ADAÇAYI GÜNDE KAÇ KEZ İÇİLİR? * Günde 3-7 gramdan fazla thujone tüketilmemelidir. Bununla birlikte, adaçayı çayı 4 bardak (1 litre) başına sadece 4-11 mg thujone içerir, bu nedenle günde birkaç bardak adaçayı, güvenli bir şekilde zehirlenme riski olmadan içilebilir.

Adaçayı çayı olarak bilinen "Salvia Officinalis"; Nane ile aynı familyada bulunan yapraklı, aromatik bir bitkidir. Yaygın olarak baharat olarak kullanılan adaçayı, tamamlayıcı ve geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Özellikle çay sağlık açısından faydalıdır. 

ADA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? 

 • Antioksidan ve antiinflamatuvar etkilere sahiptir
 • Kan şekeri kontrolü açısından olumlu etkileri vardır
 • İçerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığına etkisi vardır
 • Kan dolaşımı ve kan pıhtılaşması üzerinde olumlu etkileri vardır
 • Ağız yaraları ve boğaz ağrılarını giderici özelliği vardır.
 • Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatabildiği söylenir.
 • Hafizayı geliştirir
 • Trigliserit” ve kolesterol seviyesini düzeltir
 • Kalp hastalığı riskini azaltır

ADAÇAYI HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR? *

Adaçayı, içerdiği "camfor" ve "karnosol", özellikle de rosmarinik asit sayesinde antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Bu şekilde bizi kronik iltihaplanmanın neden olduğu hastalıklara karşı korur. Ayrıca adaçayının içerdiği "rosmarinik asit" in kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bu şekilde tip 2 diyabet tedavisinde destek olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Adaçayı, içerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığı, kan dolaşımı ve kanın pıhtılaşması üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

İLTİHABI AZALTIYOR

Adaçayı; Ağrı, iltihaplanma, ağız kokusu, antibakteriyel ve yara iyileştirici özellikleriyle diş hekimliğinde kullanılan en popüler bitkilerden biridir. Çayının ağız yaraları ve boğaz ağrıları için gargara olarak kullanılması tavsiye edilir. Bu oral faydalar, adaçayında bulunan rosmarinik aside atfedilir. Adaçayının Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatabileceği, ruh halini ve hafızayı iyileştirebileceği düşünülse de bu alandaki çalışmalar devam etmektedir. Adaçayının, "trigliserit" ve kolesterol seviyenizi iyileştirerek kalp hastalığı riskinizi azaltabileceği düşünülmektedir.

ADAÇAYI NASIL TÜKETİLMELİ?

1 çorba kaşığı taze (15 gr) veya 1 tatlı kaşığı kuru (4 gr) adaçayına 200 ml kaynar su ekleyin ve 5 dakika demleyin. Süzüldükten sonra bal ve limon ile tatlandırılarak sıcak veya soğuk olarak içilebilir.

ADAÇAYI TÜKETİMİNDE BUNLARA DİKKAT

Adaçayı, kendine özgü aromasını veren, ancak yüksek dozlarda tüketildiğinde "toksik" olan "thujone" adlı bir bileşik içerir. Aşırı miktarda adaçayı çayı içmek veya bu bitkiyi uzun süre başka şekillerde tüketmek; Kalp problemlerine, kusmaya ve böbrek hasarına neden olabilir.

ADAÇAYI GÜNDE KAÇ KEZ İÇİLİR?

Günde 3-7 gramdan fazla thujone tüketilmemelidir. Bununla birlikte, adaçayı 4 bardak (1 litre) başına yalnızca 4-11 mg thujone içerir, bu nedenle günde birkaç bardak adaçayı zehirlenme riski olmadan güvenle içilebilir.

ADAÇAYI YAĞI NASIL KULLANILMALI

Adaçayı uçucu yağı; Sadece 12 damla zehirlidir, bu yüzden doğrudan tüketmekten veya çayınıza damlatmaktan kaçınmalısınız. Adaçayı çayı normal miktarlarda tüketildiğinde genellikle çok güvenlidir, ancak tükettikten sonra herhangi bir endişeniz veya yan etki hissederseniz, fitoterapi doktorunuza danışmanız doğru olacaktır.

Adaçayı, topikal olarak uygulanan kozmetiklerde doğal bir cilt bakımı ilacı olarak yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Çay içmenin cilt sağlığı üzerinde de benzer etkileri olacağını söylemek mümkün. Yapılan çalışmalarda adaçayı çayının bileşenleri; Sağlıklı cilt hücresi büyümesini teşvik ettiği, kırışıklık oluşumunu azalttığı ve yaşlanmayı geciktirdiği bulunmuştur. Bazı çalışmalarda adaçayı özünün yara iyileşmesi üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra ciltteki zararlı bakteri ve mantarları öldürdüğü gösterilmiştir.

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

 • İlk yorumu siz yazın!

  Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP