2020 Araç Muayene Fiyatları(GÜNCEL)

  • 94
  • 0 Yorum
2020 Araç Muayene Fiyatları(GÜNCEL)>

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi uyarınca trafikteki motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin tespiti amacıyla incelenmesi ve belgelendirilmesi işlemine araç muayenesi denir. TÜVTÜRK, araç muayene prosedürlerinde yetkili tek kurumdur. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayene ücreti araç grubuna göre değişmekte olup, muayene süresini geçen araçlara gecikme zammı uygulanmaktadır.

Bu araçların otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, kara taşıtları, traktör ve treyler gibi araçları araç muayenesi ile belgelendirme kapsamına alınır. Farklı araçlar için muayene ücretleri aşağıdaki gibidir:

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Araç, Kara Aracı, Treyler ve Dorse: 342,20 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker 462,56 TL

Traktör (römorklu / römorksuz), Motorsiklet ve Motorlu Bisiklet: 174,64 TL

Yetkili kişi tarafından yapılan muayene testleri sonrasında araç, kusursuz, hafif kusurlu, ciddi kusurlu veya emniyetsiz olarak rapor edilir. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından alınır.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayenesinin sıklığı farklı araçlara göre değişir:

Bu araçların binek araçları, resmi araçları ve römorkları ilk 3 yıldan sonra 2 yılda bir kontrol edilmektedir.

Tekerlekli traktör ve treylerler ilk 3 yıl ve sonrasında 3 yılda bir kontrol edilir.

Taksi, kamyon, otobüs vb. Diğer motorlu kara taşıtları sınıfındadır. Ticari araçlar ve römorklar, ilk yaşından sonra yılda bir kez muayene edilmektedir.

Motosiklet vb. İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların römorkları, ilk 3 yaş ve sonrasında 2 yılda bir araç muayenesine tabi tutulur.Belirtilen süre bittiğinde araç muayeneleri tekrarlanmalıdır.

Araç muayene ücretleri peşin ödenmekte olup, muayene süresini geçen her araçtan geciken her ay için muayene ücretinin% 5'i oranında faiz ödenmektedir.

Araç Muayenesi Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Araç muayenesi öncesinde TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alınması gerekmektedir. Aracın son muayene geçerlilik tarihinden önce bile randevu alınabilir. Tüm araç sahipleri internet üzerinden araç muayenesi için randevu alabileceği gibi, 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden haftanın 6 günü 08.00 - 20.00 saatleri arasında randevu alabilmektedir.

Muayene istasyonuna gittiğinizde ruhsat, trafik sigorta poliçesi, egzoz gazı ölçü muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsat sahibi başka bir gerçek kişi ise, aracı Türkiye Cumhuriyeti'ne getiren kişi. Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi belgelerden biri saklanmalıdır. Ayrıca varsa aşağıdaki eksiklikler muayene öncesinde düzeltilmelidir:

Borçlu araçların muayene işlemleri yapılmamaktadır. Bu nedenle trafik cezaları ve OGS kaçak geçiş gibi borçların muayene öncesi ödenmesi gerekmektedir.

Raporda egzoz gazı ölçümleri olmayan araçlar "ciddi şekilde arızalı" olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de yapılmalıdır.

Muayene öncesinde araçta herhangi bir değişiklik yapıldıysa, ruhsata girilmelidir.

Büyükşehirlerdeki istasyonlardan randevu alacakların denetim sürecine en az 2 saat ayırmaları gerekmektedir.

Egzoz Muayene Maliyeti Ne Kadar?

Trafikteki araç sayısının artmasıyla birlikte egzoz gazının çevreye ve sağlığa verdiği zarar giderek artmaktadır. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar göz önüne alınarak egzoz muayenesi araç muayenesi kapsamına alınmaya başlanmıştır. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi sırasında egzoz gazı ölçüm sertifikası da bulundurulmalıdır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren 80 TL'ye egzoz gazı ölçümü yapılabilmektedir.

Araç Muayenesinin Önemi

Araç muayenesi ile araç arızalarından kaynaklanan kaza sayısı azalır ve trafik daha güvenli hale gelir. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan, araçlarının ömrünü uzatan, bakım maliyetlerini düşüren ve araçlarının kullanılmış değerini artıran sürücüler.

Araç muayeneyi geçemezse ne olur?

Muayene sonucunda "ciddi kusurlu" veya "emniyetsiz" olduğu tespit edilen araçların muayeneleri onaylanmamakta, 1 ay içerisinde kusurlarını giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz yapılmaktadır. Araç 1 ay içerisinde muayene için kontrole alınmazsa araç bu hakkını kaybedecek ve tekrar ödemek zorunda kalacak.

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP