10 maddede ağız kokusunun nedenleri!

Sağlık

10 maddede ağız kokusunun nedenleri!

Ağız kokusuna neden olan pek çok neden vardır. Ayrıca ağız kokusu bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yazımızda ağız kokusunun nedenlerini anlatıyoruz.


Toplumda oldukça yaygın olan ağız kokusunun altında pek çok patolojik ve fizyolojik neden yatıyor. Aynı zamanda ağız kokusu bazı hastaların da habercisi olabiliyor. İşte 10 maddede ağız kokusunun nedenleri...

 

1. Ağız bakımının iyi yapılmaması

Ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sırada ağız hijyeninin iyi yapılmaması bulunuyor.Ağızdaki bakteriler dil üzerine, dişlerin arasına, diş etlerine ve boğaza saklanıp büyüyor. Eğer ağız bu bakterilerden temizlenmezse, bakteriler diş çürümesine yol açabiliyor. 

Kötü ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri dildeki bakterilerdir. Diş fırçalarken dilinizi de ihmal etmeyin. Bunun için özel diş fırçaları var ve arka bölgesi dil temizlemeye yarıyor.

Sağlıklı dişler güzel bir nefes için olmazsa olmaz. Eğer dişleriniz ya da dişlerinizdeki dolgular kırıksa bunların arasına gıda partikülleri girebilir. Bu gıdalar kötü kokuya sebep olan bakteriler üretebilir. Dişlerinizdeki bu tarz boşluklar, hem diş eti hastalıklarına hem de kötü nefes kokusuna sebep olabilir. 

 

2. Diş çürümesi ve diş eti hastalıkları

Diş çürümesi ve diş eti hastalıkları ağız kokusunun yüzde 90'ını oluşturuyor. Bu nedenle bir diş muayesi yaptırarak tedavisinin yapılması gerekiyor.

 

3. Beslenme şekli

 

Soğan, sarımsak gibi bazı besinler ağızda 72 saat kalan kokuya sebebiyet veriyor. Aynı zamanda alkol alımı ve kullanılan ilaçlar da ağız kokusuna yol açabiliyor. 

 

4. Sinüzit

 

Üst solunum yolları enfeksiyonları ağız içinde akıntı yapıyor. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu da bireyin nefesinde hoş olmayan bir kokuya sebebiyet veriyor. 

 

5- Bademcik Taşları

Bademcikte taş, ölü hücrelerden, mukustan, besin parçalarından ve sertleşmiş bakterilerden dolayı oluşabilir. Bunlar, bademciğin üzerinde ve dilin arkasında sıkışıp kalır. Kötü koku yaymaları dışında genel olarak bir zararları yoktur. Kendi başlarına yok olurlar ama tuzlu su ile gargara yapmak yok alma süreçlerini hızlandırabilir. Diş hekiminize, bu konuda danışabilirsiniz.

 

6- Reflü

Midedeki sindirim işlemine yardımcı olan asidin, yemek borusuna doğru geri kaçışı  reflüyü beraberinde getiriyor. Reflü özellikle sabahları ağızda, kötü koku ve tat oluşmasına sebep oluyor.

 

7- Düşük karbonhidrat diyeti

Protein ağırlıklı beslendiğinizde yani karbonhidratı azalttığınızda vücudunuz yağ yakmaya başlar. Bu süreç, kötü ağız kokusuna neden olan keton denilen bileşikleri harekete geçirir. Böyle biri durumda dış fırçalamak fayda etmez. Naneli sakız ve şeker ile kötü kokuyu baskılamaya çalışmalısınız.

 

8- Şeker hastalığı

Şeker hastalığı da ağız kokusunun nedenleri arasında bulunuyor. Bu tip kokuların genelde aseton kokusu şeklinde olabileceği ifade ediliyor.

 

9- Karaciğer ve böbrek yetmezliği

Karaciğer ve böbrek  yetmezliği olanlarda da ağız kokusu oluşabiliyor. Ağzında kötü bir balık kokusu gibi bir koku alanların doktora başvurması gerekiyor. 

 

10- Sigara ve alkol kullanımı

Sigara ve alkol kullanımı birçok hastalığa sebep  olduğu gibi ağız kokusu da yapabiliyor.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yap