1 kilo vermek için kaç kalori yakmamız gerekiyor?

  • 431
  • 0 Yorum
1 kilo vermek için kaç kalori yakmamız gerekiyor?>

1 kilo vermek için kaç kalori yakmamız gerekiyor? Günde bir kilo vermemiz mümkün mü? Bu soruların cevabını sizler için inceledik. İşte detaylar...

Bir araştırma sonucuna göre 1 pound yağ 3.500 kalorilik bir enerji barındırıyor.

1 Kg = 2.2 pound

1 Kg yağ = 2.2 * 3500 = 7.700 kalori

1 kg yağ yakmak için 7.700 kalori harcamamız gerekiyor ama bu matematiksel tarafı gerçek hayatta bu kadar kolay olmuyor :)

Bir Kilogram Vücut Yağı, 7.700 Kaloriye Eşittir!

Spor yaparak kilo vermek mümkün mü? Dr. Kevin Hall bir çalışmada aşağıdaki sonuçları elde etti.

90 kg'lık bir adam haftada 1 gün 4 saat spor yapıyor ve buna bir ay boyunca devam ettiğinde 2,3 kg kaybedebiliyor. Bu sonuç en iyi olasılığı içerir. Buna dayanarak, aşağıdaki sonuçları çıkardık.

- Haftada 4 saat spor = ayda 16 saat spor

- Ayda 16 saat spor = 2,3 kg

- 1 saat spor = 750 kalori (90 kg insan bu kaloriyi 1 saat tam spor şansı ile harcayacaktır.)

- 16 saat spor = 12.000 kalori

 

- 12.000 Kalori = 2.3 kg 1 kg = 5.217 kalori. 

 

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalıyız? 5.217 Kalori Yakmak Gerekir!

Başka bir deyişle, 90 kilogram ağırlında erkek spor yaparak yaktığı her 5.217 kalori için 1kg zayıfladı, ancak bunun ne kadarının yağ veya diğer şeylerden olduğunu bilmiyoruz.

5.217 kalori yaktığınızda, 1 kilo kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu 1 kilogramın bir kısmı vücut yağından, bazıları vücut sıvılarından ve bazıları kaslarda depolanan glikojenden gider. Yani 7,700 kalori yaktığımda, bunların yağdan uzaklaşacağı gerçeği yok.

Bir kişi sıkı bir diyete veya spora başladığında, vücut savunma mekanizması bazal metabolizmaya ayırdığı enerjide bir kısıtlamaya gider ve her gün yaşam fonksiyonları için harcanır. Daha temkinli davranmaya başlıyor. Bu, spor veya diyetinizin etkisini azaltır. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

90 kilo erkek sporla ayda 2,3 kilo kaybetti. Başka bir deyişle, bu sonuca günde sadece fazladan 400 kalori yakarak geldi.

Bu 400 kaloriyi yediğinizden keserseniz, aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Bazı çalışmalar bu sonuçları açıkça ortaya koymaktadır. Ancak insan vücudunun ne kadar karmaşık ve beklenmedik sonuçlar verdiğini unutmayın. Bu sonuçların herkes için her zaman doğru olduğunu söylemek çok zordur.

 

Bir Adım Kaç Kalori? Bir Adım Attığımda Ne Kadar Kalori Yakıyorum?

"Kilo vermek için kaç adım yürümeliyim?" "1 kilo vermek için kaç saat yürümeliyim?" Aşağıdaki tabloyu inceleyerek sorularınızın cevabının ne kadar değişken olduğunu anlayabilirsiniz.

90 kilogramdan fazla erkeğe örnek vermek için, attığı her adımda 0.055 kalori yakar. 1000 adım attığında 55 kalori yakar ve 10.000 adım attığında 550 kalori yakar. Aşağıda, diğer ağırlıklar için her 1000 adımda yakılan kalorileri görebilirsiniz.

 

Kilolara Göre Her 1.000 Adımda Yakılan Kalori Miktarları

45 kg 28 kalori
55 kg 33 kalori
64 kg 48 kalori
73 kg 44 kalori
82 kg 49 kalori
91 kg 55 kalori
100 kg 60 kalori
115 kg 69 kalori
125 kg 75 kalori
136 kg 82 kalori

 

Günde Bir Kilo Vermek Mümkün Mü? 1 Kilo Kaç Kalori?

Günde 1 kilo vermek için 90 kilogramlık bir kişiyi örnek alırsak, günde 1 kilo vermek için 5.200 kalori yakması gerekir. Bazal Metabolizmanın 2000 kalori olduğunu varsaydığımızda;

Hiçbir şey yemeden 3.200 kalori yakmalıdır. Bununla birlikte, hiçbir şey yemeden 3.200 kalori yakmak çok zordur.

Diyelim ki ne yediğine de dikkat ediyor ve günde 1.500 kalori aldığını varsayalım.

 

Bir günde 1 kilo vermek için sporla 5200 + 1500 - 2000 = 4.700 kalori yakmanız gerekir.

 

4.700 Kaloriyi Nasıl Yakabiliriz?

1 kilo vermek için ne kadar koşmalıyım? Bir maraton koşucusu bile maratonun sonunda 2.500-4000 kalori yakabilir. Hiçbir şey yemeden bir maraton koşacağınızı düşünseniz bile, bu kaloriyi harcayacağınız, maratonun sonunda 4000 kaloriye ulaşmak veya bu maratonu sağlıklı bir şekilde tamamlamak çok zordur.

Her iki durumda da, bu neredeyse imkansızdır: bir maraton koşusu gün boyunca toplam 4000 kalori yakabilir. Çok uygun değilseniz bu maratonu bitirmek imkansız!

 

Hızlı Kilo Kaybının Sonuçları

Yukarıda tarif edilen oranda kilo vermek mümkün olmasa da, gerçekçi kilo kaybının üst sınırlarını zorlamanın da birçok tehlikesi vardır. Yorgunluk veya yorgunluk, safra taşı, baş ağrısı, dehidrasyon, baş dönmesi ve tehlikeli elektrolit dengesizlikleri mümkündür.

 

Vücudunuzun ne kadar hızlı yağ yakacağının bir sınırı olduğundan, proteini parçalamaya başlayacaksınız, böylece kas kütlesini hızlı bir şekilde yok edeceksiniz. Zamanla kas kütlesi tüketirseniz, kalori kullanarak daha az hücreye sahip olursunuz, bu da kilo vermeye devam etmeyi daha da zorlaştırır.

Çok hızlı kilo verirseniz, vücudunuz bir savunma mekanizması olarak metabolizmanızı azaltarak tepki verebilir. ABD televizyonunda yayınlanan En Büyük Kaybeden adlı zayıflama programına katılan bir grup insan üzerinde yapılan bir çalışma, hızlı kilo vermelerinin metabolizmalarını yavaşlattığını gösterdi. Ayrıca, kilo veren bu insanların çoğu hızla kaybettiklerinden daha fazla kazanırlar.

 

İstisnai bir durum: Su Ağırlığı

1 kilo vermek için ne yapmalıyım? Tek bir günde kilo vermenin tek yolu sağlıklı olmaktır ve tek yol, karnınızdaki yiyeceğin ağırlığını kaybetmek veya ağırlıkla kaybetmektir.

Bir gün oruç tutursanız, sindirim sisteminizin çoğunu boşaltır, böylece kilo vermek oldukça kolaydır. Ayrıca kanınızda dolaşan daha az tuz ve karbonhidratınız olacaktır, bu da su ağırlığını azaltmanıza neden olacaktır. Aslında, günde 2 kilograma kadar dalgalanma oldukça normaldir, fark, bu dalgalanmanın ertesi gün diğer tarafa dönme eğiliminde olmasıdır.

 

Ayda veya Haftada Ne Kadar Zayıflamak Sağlıklıdır?

Uzmanlar, doğru kilo kaybını yılda vücut ağırlığınızın yüzde 10-14'ü kadar öneriyor. 90 kilo iseniz, uzmanlar yılda en iyi şansla 12.6 kilo kaybetmenizi önerir. Bu sonuçlar ortalama 1 aylık kilo kaybının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bu haftada 250 gram demektir. Bunu birkaç kez arttırmak mümkün mü? Evet, ama sonra aynı hızda geri dönüyorlar.

 

Çok agresif kilo kaybı sadece vücudunuza onarılamaz hasar vermekle kalmaz, aynı zamanda bu agresif beslenmeyi durdurduğunuzda kaybettiğiniz kiloyu geri alırsınız.

 

500 Kalori Açığı Efsanesi

Günlük kalori alımını 500 kalori azaltırsanız yada haftada 3.500 kalori daha az tüketirseniz, her hafta yarım kilo yağ kaybedeceğiniz yaygın bir şehir efsanesidir.

Bu, bir yılda toplam 26 kiloya eşittir.

 

Ancak, gerçek çok farklı.

500 kalori açığı efsanesi, belirli bir süre içinde elde edilebilecek potansiyel kilo kaybını önemli ölçüde fazla tahmin eder.

Bu tahmin, kısa vadede aşırı kilolu ve obez kişilerde orta derecede kilo kaybı için oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak uzun vadede parçalanır ve insanları başarısız ve hayal kırıklığına uğratır.

Bu efsanenin dikkate almadığı şey, vücudun kompozisyon ve beslenmedeki değişikliklere cevabıdır.

Kalori tüketiminizi azalttığınızda, vücudunuz daha az kalori yakmanıza izin vererek yanıt verir. Daha az hareket etmeye başlarsınız ve vücut daha verimli hale gelir. Aynı miktarda iş yapar, ancak öncekinden daha az kalori kullanır.

Daha az kalori yakmanıza izin veren yağ ile birlikte kas kütlesini de kaybedebilirsiniz.

Teknik terim "Uyarlanabilir Termojenez" olmasına rağmen, buna genellikle oruç modu denir. Başka bir deyişle, bazal metabolizma hızınız azalır. Bu durumun kilo kaybı üzerindeki tüm etkileri henüz açıklanmamıştır.

Kilo kaybı doğrusal bir grafikte gelişmez ve genellikle zaman içinde yavaşlar.

Özet: 500 kalorilik açık diyet, kilo verme potansiyelini abartıyor. Vücut kompozisyonundaki değişiklikleri ve yakılan düşük kalorileri dikkate almaz.

Hangi diyeti benimserseniz seçin, kilo vermek ve sağlıklı bir vücut elde etmek istiyorsanız, çeşitli zayıflama döngülerinde zayıflama beklemek yerine sağlıklı bir diyet oluşturarak başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli bir diyete adım atmak için, çevrimiçi diyetisyenler tarafından kalori hesaplamalarının yapıldığı çevrimiçi diyet olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Kalori Açığı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

image
Bilgisayfaniz Editör Ekibi

Sizlere en doğru ve en güvenilir bilgileri ulaştırmaya amaçlayan insanlar topluluğu...

Yorumlar

  • İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

YORUM YAP