Etiket: Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavisi Haberleri

1 yıl önce

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sendromu tedavisi

Kronik yorgunluk sendromu (KYS) nedir? 6 aydan uzun süren, boğaz, kas ile eklem ağrısı, bulantı ve konsantrasyonda bozulma gibi eşlik eden sorunlarla kendini gösteren kronik yorgunluk günümüz yaşam biçimini etkileyen önemli sorunlardan biridir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavisi


İçindekiler Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri Kronik Yorgunluğa Karşı Beslenme Kronik yorgunluk nasıl tedavi edilir? Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Sabahları zor uyanma, kaslarda ağrı, uyku bozukluğu, zihinsel performansta gerileme, çeşitli alerjik reaksiyonlar, boğaz yanması gibi birçok şekilde kendini gösteren kronik yorgunluk günümüz yaşam biçimini etkileyen önemli sorunlardan biridir.

Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Murat Unan, kronik yorgunluk sendromu ve kronik yorgunluğun tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

Bazılarımız için mevsim ne olursa olsun, günler sanki sırtlarında bir çuval taş ile yokuş çıkmaya benziyor. Her gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahve veya sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyuyorlar.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri Aşırı yorgunluk Baş ağrısı Boğaz ağrısı Genel kas ağrıları Vücudun bazı bölgelerinin dokunmaya karşı hassaslaşması (koltuk altları ya da boyun gibi) Lenf bezlerinin şişmesi Eklem ağrıları Derinin nedensiz şişmesi ya da kızarması Unutkanlık Hafıza sorunları Uyku bozukluğu Yorgun olarak uyanmak Motivasyon eksikliği Aşırı uykulu olma Yeme bozuklukları

 

Hücrelerin enerji kullanımda zorluk

Bugün kronik yorgunluk sendromu olarak adlandırdığımız bu tablonun altında çok sayıda nedenin yattığı düşünülmekte. Ancak bu kadar farklı nedenin ortak kesişim alanı olarak hücrelerin enerji kullanımdaki zorluğu görebiliriz. Bu zorluğu temelde iki ana başlık altında ele alabiliriz:

 

Kronik yorgunluk sendromunun temel nedenleri

Hücreye gelen oksijenin, gıdaların ve yardımcı maddelerin yetersizliği..


Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavisi Daha detaylı bilgi için tıklayın!