Etiket: Göz Haberleri

3 hafta önce

Katarakt Nedir?

Göz

 

Katarakt, gözün içerisinde bulunan ve net görmeyi sağlayan doğal merceğin geçen yılların da etkisiyle saydamlığını kaybetmesi ile oluşur. Matlaşan doğal mercek sebebiyle hastalar, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürler.

Göz


 

 

Halk dilinde perde veya aksu da denilen katarakt, göz merceğinde oluşan bulanık ya da kesif bölgelerdir. Göz merceği irisin ve gözbebeğinin arkasındadır. Görevi, gözün arka bölümünün iç yüzünü kaplayan ve ışığa duyarlı olan retina üzerinde görüntü oluşumunu sağlamaktır. Mercek bulanıklaşmaya başlarsa ışınların geçişi engelleneceğinden görüş bozulabilir.

Göz bebeğinin hemen arkasında yer alan lensin şeffaflığını yitirmesine katarakt denir.Katarakt oluştuğunda merceğin kimyasal bileşiminde de değişiklik meydana gelir. Ancak bu kimyasal değişimin nedenleri henüz tam olarak bilinememektedir. Yaşlılıkta oluşan katarakt en çok bilinenidir. Fakat bu tip katarakta elli hatta daha genç yaşlarda da rastlanılmaktadır. Ayrıca şeker, diğer sistem hastalıkları, uyuşturucular ve göz yaralanmaları ile birlikte de katarakt oluşabilmektedir. Bebekler kalıtımsal olarak kataraktlı doğabildikleri gibi yaşamlarının ilk yıllarında da katarakt oluşabilmektedir.

Bir kataraktın görüşü etkilemesi:

1) Büyüklüğüne

2)Yoğunluğuna,

3) Mercekte oluştuğu yere bağlıdır.

Göz Daha detaylı bilgi için tıklayın!