Etiket: Antibiyotik Alerjisi Testi Haberleri

1 yıl önce

Antibiyotik alerjisi belirtileri ve tedavi yöntemleri!

Antibiyotik alerjisi testi

Günümüzde antibiyotik kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bağışıklık sistemimizin kullanılan herhangi bir antibiyotiğe karşı göstermiş olduğu reaksiyona antibiyotik alerjisi denilmektedir. Antibiyotik alerjisi belirtileri ve tedavi yöntemleri yazımızda.

Antibiyotik Alerjisi Testi


Hastanın antibiyotik alerjisi olup olmadığı cilt testleri veya kan testleri ile anlaşılabiliyor..

Antibiyotikler toplumda çok sık kullanılıyor. Kullanılan antibiyotiklere karşı vücudun gösterdiği reaksiyona antibiyotik alerjisi adı veriliyor.  Bazı insanlarda ilk 3 gün içerisinde belirti gösteren bu alerji bazı insanlarda 15 gün boyunca sinsice belirti göstermeyip 15 günden sonra birden alerjik belirti gösterebiliyor.

Özellikle belirli antibiyotiklerde daha sık karşılaşılan bu alerjik duruma karşı her zaman tedbirli olmak gerekiyor. Penisilin içeren antibiyotik gruplarını kullanırken de çok dikkat edilmesi öneriliyor.

Antibiyotik alerjisi belirtileri nelerdir? Deride kızarıklık Kaşıntı Bulantı ve kusma İshal Baş dönmesi Ateş İştahsızlık Burun akıntısı Dilde aft oluşumu Işığa duyarlı olma Ağızda metalik tat Vajinada mantar Nefes alma zorluğu Hapşırık Karın ağrısı Sersemlik Dudakta şişme   Antibiyotik alerjisi neden olur? Antibiyotik alerjisi nedenleri

Antibiyotik alerjisi, alınan antibiyotiğin vücut bağışıklık sistemi tarafından yabancı madde algılanıp vücuttan atılması için bağışıklık sisteminin çalışmasıyla ortaya çıkıyor. İlk sefer alındığında az tepki gösteren bağışıklık, ikinci alınan dozda birden çok yüksek tepki gösterebiliyor. Doktorlar, antibiyotik alerjisinin tamamen genetik olduğunu söylüyor.

 

Antibiyotik alerjisi testi nasıl yapılır?

Hastanın antibiyotik alerjisi olup olmadığı cilt testleri veya kan testleri ile anlaşılabiliyor. Sağlık uzmanına vücudun nasıl çalıştığına dair bilgi vermek için kan aldırmak gerekebiliyor. Kan elden, koldan veya damardan alınabiliyor.

Sağlık uzmanı cilde bir miktar antibiyotik koyup bölgeyi bir yamayla kapatıyor. Yama 2 gün kalıyor. Sonra sağlık uzmanı ciltte rea..


Antibiyotik Alerjisi Testi Daha detaylı bilgi için tıklayın!