Etiket: Ağız Yarası Neden Olur? Haberleri

5 ay önce

Ağız Yarası Nedenleri

Ağız yarası neden olur?

Ağız yaraları, ağız kısmında doku kaybına sebep olan sıklıkla ağrılı ve sızılı belirtilerdir ve genellikle de ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Ağız yarası nedenleri detaylı şekilde açıklıyoruz.

Ağız Yarası Neden Olur?


Ağız yarası neden olur? 

Ağız yarası vakalarında genellikle ağızda çıkan yaraların nedeni enfeksiyon olmayabilir. Bu sebeple, kişiden kişiye geçebilmektedir. Ağız yarası olan biriyle öpüşmek ya da yemek yediği eşyaları ortak olarak kullanmak, bu yaraların size de geçmesine yol açmamaktadır.

Ağızda meydana gelen küçük hasarlar bile ağız yaralarına neden olur. 

Tekrarlayan ağız yaralarının sebepleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, bir takım faktörler tekrarlayan ağız yarası riskini artırabilmektedir. Ağız yaralarını tetikleyen faktörler şunlardır: (1)

Hormonal değişiklikler Ağız travması (örneğin, aşırı diş fırçalama ya da keskin veya sert gıdalar çiğneme) Stres ve anksiyete

Kadınlarda özellikle adet dönemlerinde ağız yaraları gelişebilmektedir. Bunun sebebi, adet döngüsü sırasında vucütta meydana gelen hormon düzeylerindeki değişimlerdir.

Bazı gıdalar yemek de ağız yaralarının gelişmesini tetiklemektedir. Ağız yarası riskini tetikleyen bazı gıdalar şunlar olabilmektedir:

Peynir Çikolata Yer fıstığı Domates Kahve Çilek Badem Buğday unu

Tekrarlayan ağız yaralarına sahip olan kişilerin yaklaşık olarak % 40 kadarında ağız yaralarıyla mücadele eden bir aile bireyi bulunmaktadır. (2)

Sigarayı Bırakmak

Kişi sigarayı bıraktığında, ağız yarası geliştirme riski normalden daha fazla olabilmektedir. Bu vücudun normal bir reaksiyonudur. Vücut, sigara geçmişinden kaynaklanan kimyasallardaki değişimlerle mücadele etmektedir.

Sigarayı bıraktıktan sonra ağızda çıkan yaraların artması geçici bir durumdur. Bunun sigarayı bırakmanızı engellemesine izin vermemelisiniz. Sigara içmenin uzun vadeli sağlığa olan zararları, ağız yaralarının yaşattığı kısa süreli rahatsızlıktan çok daha büyükt&uu..


Ağız Yarası Neden Olur? Daha detaylı bilgi için tıklayın!