Etiket: Aft Nasıl Geçer Haberleri

1 yıl önce

Aft Belirtileri

Aft nasıl geçer

Aft belirtileri arasında ağız köşelerinde çatlaklar,ağız kuruluğu,ateş,iştah kaybı,malaise ya da uyuşukluk,bademcikleri veya boğazı kapsayan irin veya beyaz lekeler,cilt döküntüsü,boğaz ağrısı,şişmiş lenf düğümleri yer almaktadır.

1 yıl önce

Aft Nedenleri

Aft nasıl geçer

Aft nedenleri nelerdir? Stres ve anksiyete, Ağız travması (örneğin, aşırı diş fırçalama ya da keskin veya sert gıdalar çiğneme),Hormonal değişiklikler aft nedenleri arasında yer alır.

1 yıl önce

Aft Nedir?

Aft nasıl geçer

Aft nedir? Aft, ağız içinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yaralara verilen isimdir.Aft, bulaşıcı değildir ve genellikle bir ile iki hafta içinde kendi kendine iyileşmektedir.

1 yıl önce

Aft Tedavisi

Aft nasıl geçer

Aft tedavisi nasıl yapılır? Aft nasıl geçer ? Aft tedavisi için altın altında yatan problem araştırılmalı ilk önce afta neden olan durum ortadan kaldırılmalıdır.

Aft Nasıl Geçer


Ağızda oluşan aft başlangıcı ve sonrası belirtileri, nedenine bağlı olarak farklı şekillerde gelişebilmektedir, ancak genel olarak aşağıdakileri içermektedir:

Ağızda yuvarlak bir yara veya yaralar Yaralar üzerindeki şişkinlik Hassasiyet Batma nedeniyle çiğneme veya diş fırçalama problemleri Yaraların tuzlu, baharatlı veya ekşi gıdalar nedeniyle tahriş olması İştah kaybı (1)

Aft ya da ağız ülseri, altta yatan hastalığa, rahatsızlığa veya duruma bağlı olarak değişen diğer belirtiler ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Sık sık ağız içini etkileyen belirtiler, aynı zamanda diğer vücut sistemlerini de içerebilmektedir.

Aft nasıl anlaşılır? Ağız içinde oluşan yaralar ve bu yaraların beraberinde getirdiği belirtiler şunlar olabilmektedir:

Ağız köşelerinde çatlaklar Ağız kuruluğu Ateş İştah kaybı Malaise ya da uyuşukluk Bademcikleri veya boğazı kapsayan irin veya beyaz lekeler Cilt döküntüsü Boğaz ağrısı Şişmiş lenf düğümleri (2)

Aftın diğer belirtileri şunları içerebilmektedir:

Karın ağrısı Kanama Karışıklık Depresyon İshal Ağız ağrısı veya şişme El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma Azalan iştahla birlikte istenmeyen kilo kaybı Mide ülseri Dil ağrısı Zayıflık (3)

Acil Tıbbi Yardım Gereken Belirtiler

Bazı durumlarda, ağızda çıkan bu yaralar, acil durumlarda hemen değerlendirilmesi gereken, hayati tehlike oluşturan bir durumun belirtisi olabilmektedir. Siz ya da birlikte bulunduğunuz birinin hayatı tehdit eden belirtilerden herhangi birine sahip olması durumunda acil tıbbi yardım alınmalıdır. Ciddiye alınması gereken belirtiler şunlardır:

Yutma veya solunum zorluğu Yüksek ateş Açıkça düşünmede sorun yaşama (4)

Hamilelikte Aft Belirtileri

Hamilelikte aftlar sıklıkla yanak içlerinde, dilde ve iç dudakların altında gelişmektedir. Ancak, durumu daha şi..


Aft Nasıl Geçer Daha detaylı bilgi için tıklayın!