Etiket: Abdülhamit Haberleri

1 ay önce

Çok Merak Edilen II.Abdülhamid'in Hayatı

Abdülhamit

Osmanlı İmparatorluğunun 34'üncü padişahı Sultan II. Abdülhamid Han'ın hayatı merak konusu olmaya devam ediyor. 113'üncü İslam halifesi de olan Sultan II. Abdülhamid 33 yıllık boyunca Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuştu. Peki abisi V. Murad'ın azline kadar tahta geçmeyi aklına getirmemiş Sultan II. Abdülhamid Han kimdir? İşte Osmanlı'nın en çok merak edilen ve araştırılan sultanı II. Abdülhamid Han'ın hayatı.

Abdülhamit


 

Sultan Abdülmecid'in oğlu olan Abdülhamid, 21 Eylül 1842 tarihinde dünyaya geldi.

Dönemin şairlerinden Tali Sultan, Abdülhamid'in doğumunu şu dizelerle müjdelemişti:

"Kıldı tevellüd müjde kim şehzademiz AbdülhamidFer verdi geldi âleme şehzademiz Abdülhamid"

Henüz 11 yaşındayken annesi Tirimüjgan Sultan'ı kaybetmişti. Bu vefatın ardından bakımını, Abdülmecid'in çocuksuz eşi Piristû Kadın Efendi üstlendi. Piristû Kadın Efendi, Abdülhamid'i kendi çocuğu gibi büyüttü.

1861 yılında babası Abdülmecid'in vefatının ardından yerine amcası Abdülaziz geçti. Bu gelişmeyle ağabeyi Şehzade Murad veliahtlığa, kendisi ise tahtın ikinci varisliğine yükseldi.

Sultan Abdülaziz, diğer şehzadelerle birlikte Abdülhamid'in eğitimiyle de yakından ilgilendi. Abdülhamid, çok yönlü yetiştirilen şehzadelerden biriydi. Çeşitli hocalardan Farsça, Arapça ve Fransızca gibi dil eğitiminin yanında, iki İtalyan eğitimciden musiki dersleri de aldı.

Saraydan ayrılarak Maslak'taki köşkü ve Kâğıthane'deki çiftliğinde ailesiyle birlikte kendi halinde bir hayat yaşamaya başlayan Abdülhamid, diğer şehzadeler borç içindeyken tutumlu özelliğiyle çiftlik ve borsa işlerinden hatırı sayılır bir servet elde etti.

Tahta geçeceğini düşünmediği için kendisini hayata hazır..


Abdülhamit Daha detaylı bilgi için tıklayın!